Meme Kanseri

Meme kanseri hamilelik sırasında nadiren oluşur, ancak oluşunca da belirgin bir komplikasyondur. Gebelik dönemi sırasındaki meme değişiklikleri erken meme karsinoma tanısını zorlaştırır. Muhtemelen, hormonal değişikliklerin neticesi olarak hamilelikte hastalık daha maligndir. İşin bir hayli ağırdan alınması dolayısıyla tam konuncaya kadar çoğu vakalar ilerlerler. İğne aspirasyonu kist ve galaktoselleri solid tümörlerden ayırmaya yarar. Memenin artan radiografik dansitesinden dolayı mammografi hamilelikte çok yardımcı değildir. Kanser şüphelenince hemen biyopsi ve uygun cerrahi tedaviye yönelinir. Eğer kanser memede sınırlı ise prognoz iyidir, eğer axiller nodlar tutulursa sonuç kötüdür. İstatistiksel olarak hamilelikte gelişen meme kanserinin ortalama iyileşme hızı, karşılaştırılabilir yaştaki hamile olmayan kadınların yaklaşık yarısı kadardır.

Uygun mikroskopik tipli lokalize hastalığı olanlarda terapotik abortus endike değildir. Östrojen kesilmesinin bir parçası olarak erken hamileliğin sonlandırılması, ilerlemiş hastalıklı kadında biraz palyatif fayda sağlayabilir, ancak hamilelik 20 haftadan daha ileri ise fetus hayatı önce düşünülmelidir.

Meme karsinoması tedavisinden sonraki hamilelikler en iyisi en büyük rekurrans riski devresi geçmesi için 3 – 5 yıl ertelenmelidirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ