Meme Kanserinin Cerrahi Tedavisi

Meme kanserine yakalanan kadınlar çoğunlukla, sadece kitleyi mi (lumpektomi), memenin bir kısmını mı (kısmi mastektomi), yoksa tamamını mı aldıracakları konusunda seçim yapabilirler.
Meme kanseri tedavisinde kullanılan diğer ek tedaviler nedeniyle meme kanseri olan pek çok kadın, lumpektomi veya kısmi mastektomiyle memenin tamamının alınmasında olduğu gibi, (tedavi ve tekrarlanmanın önlenmesi açısından) aynı sonuçları elde edebilirler.
Doktorunuzla birlikte, kanserinizin evresi ve tahmini seyri, sağlık durumunuz, ve en önemlisi de, öncelikleriniz ve endişeleriniz gibi, kararınızı etkileyecek bütün etmenleri konuşmanız gerekir.

Seçeneklerinizi dikkatli bir şekilde iyi düşünüp tartıp, ikinci bir görüşe başvurun ve farklı cerrahi türlerini deneyimlemiş kadınlarla konuşun.

Lumpektomi meme dokusundan en az miktarın çıkarılmasıdır. Cerrah yalnızca kanserli kitleyi, etrafındaki dokunun bir kısmını ve yakınındaki lenf bezlerinin bir kısmını alır. Kalacak yara izi kitlenin yeri ve büyüklüğü de dahil pek çok etkene bağlıdır. Bu nedenle, cerrahınıza bu işlemin ne tür bir yara izi bırakacağını sorun.

Bu ameliyatı olmayı kimler düşünebilir? Yaptırdığı testleri kanserin memenin küçük bir bölgesine hapsolduğunu ve yayılma olasılığının olmadığını (genellikle !. veya II. Evredeki kanser) gösteren kadınlar düşünebilir.

Nasıl yapılır? Lokal anestezi yaparak cerrah kanserin yayılıp yayılmadığına karar vermek için, kanserli dokuyu, çevresindeki dokudan küçük bir miktarı ve kol altındaki bazı lenf bezlerini çıkarır.

Ameliyattan sonra ne olur? Lumpektominin ardından hastalar bazen aynı gün evlerine dönerler ve genellikle de iki hafta içinde günlük rutinlerine geri dönebilirler. Ameliyatı 6 haftalık bir radyasyon tedavisi izler. Her üç ayda bir fiziksel muayene olmanız ve her 3 ila 6 ayda bir mamogram çektirmeniz gerekir.

Mastektomi tek veya her iki memenin tamamen ya da kısmen çıkarılması işlemidir. Genel anestezi gerektiren büyük bir ameliyattır. Memeler ameliyat sırasında ya da daha sonradan yenilenebilir (rekonstrüksiyon) . Kısmi mastektomide tümör ve doku çevresindeki vvedge (“vec” diye okunur) (kama) çıkarılır (üzerini kaplayan deri veya meme başı çıkarılmaz). Total mastektomide, oval bir insizyon (yarma) yapılarak alttaki meme dokusunun tümü, deri, ve meme başı çıkarılır (lenf bezleri çıkarılmaz). Modifiye radikal mastektomide ise memenin tamamı, meme başı, koltukaltındaki lenf bezlerinin çoğu ve meme altında uzanan kas çıkarılır.

Bu ameliyatı olmayı kimler düşünebilir? Meme kanseri yayılmış, birden fazla kanserli kitlesi olan, çok büyük tümörleri olan veya lumpektomiden sonra çok kötü bir estetik sonuç almış kadınlar düşünebilir. Nasıl yapılır? Genel anestezi altında bir insizyon yapılarak doku çıkarılır ve bir drenaj tüpü takılır. Ardından insizyonu kapatmak için dikiş atılır veya klips kullanılır. Dokuyla birlikte çıkarılan derinin replasmanı için geri dokusu nakli yapılması gerekebilir.

Ameliyattan sonra ne olur? Genellikle 2-5 gün kadar hastanede yatarsınız. Drenaj tüpü ameliyattan 2-veya 3 gün sonra çıkarılabilir. Daha kalıcı bir meme implantı yerleştirilmeden önce derinin iyileşmesine olanak vermek için geçici protez meme takabilirsiniz veya implant, aynı ameliyat sırasında da takılabilir. Ameliyattan sonra lenfödem – ameliyat edilen bölgede veya kolda şişlik – meydana gelebilir. Lenfödem, sıvıyı drene eden lenf bezleri çıkarılmış olduğundan lenf ya da başka bir sıvının birikmesi sonucu meydana gelir.

Meme rekonstrüksiyonu (memenin şeklini oluşturmak için yapılan estetik ameliyat) meme dokusu çıkarıldıktan sonra memenin şeklini onarmak için çeşitli yöntemler kullanmayı gerektirir. Cerrahi olmayan bir yöntemde, vücudunuza uyan, sutyeninize yerleştirebileceğiniz bir protez kullanılır. Eğer ameliyat olmayı seçerseniz, aynı ameliyat sırasında meme rekonstrüksiyonu olabilir veya radyasyon tedavisi bitene kadar beklemeniz tavsiye edilebilir.

Estetik ameliyat sırasında, ya bir meme implantı (tuzlu su dolu yapay dolgu), ya da vücudunuzun başka bir bölgesinden alınan doku kullanılır. İkinci durumda, genellikle karın alt bölgesinden kas, yağ ve ona ait işler durumda kan mevcudu bulunan doku alınarak mastektomi bölgesine aktarılır. Bu işlem kapsamlı bir ameliyat gerektirse de, kendi dokunuz orijinal meme dokusuna daha iyi uyacak, zamanla diğer memedeki değişiklikleri taklit edecek ve aynı zamanda sizi, meme implantlarına ilişkin risklerden de koruyacaktır.

Emzirmeyi kesmek genellikle gerekli değildir. Aslında, enfeksiyon olsa bile, süt akışını devam ettirmek önemlidir. Bebek enfeksiyon riski altında değildir ve meme sütüyle antibiyotiğin birazını alabilir.
Apseniz varsa doktorunuz apseyi çekebilir; bu işlem çoğu zaman ağrı ve hassasiyeti giderir. Lokal bir anestezik kullandıktan sonra doktor, deri ve kistte ufak bir ensizyon (yarma) açar. Eğer emziriyorsanız ensizyondan biraz süt sızabilir.Zarar gören bölgeye, sıcak (sıcak, özellikle tıkalı süt kanallarını açmaya yardım eder) ya da soğuk kompres uygulayarak ve asetaminofen ve ibuprofen gibi ağrı gidericiler alarak belirtileri giderebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ