Meningovasküler Sifiliz

Primer süîlizin seyri sırasında herhangi bir zaman, genellikle bir yıl içerisinde akut veya subakut bir menenjit tablosu meydana gelir. Genellikle beyin tabanını tutar. Tek ya da iki taraflı kranial sinir felçleri ile seyreder. Beyin omurilik sıvısı incelemesinde VDRL testi hemen daima pozitiftir. Protein düzeyi yüksek, şeker düzeyi düşüktür, Lenfositik pleomorfizm vardır. Özellikle tüberküloz ve fungal menenjitle karışır.

Bazı hastalarda primer infeksiyondan 5 ile 10 yıl sonra gelişen, endarteritis ve perivasküler inflamasyonla serebrovasküler trombozlara neden olan bir aseptik menenjit tablosu meydana gelebilir.

Bir grup hastada da meningeal sendrom, omurilik yan kordonlarında transvers myelit ve radikülit ile bir veya iki ekstremitede paralizilere neden olan bir meningomyelit şeklindedir.

Tabes Dorsalis: Primer infeksiyondan 20 ile 30 sene sonra meydana gelir. Erkeklerde kadınlara göre daha sıktır. Tipik vakalarda extremitelerde ağrılar, ataksi, Argyll-Robertson pupiller (Akomodasyon refleksi normal, ışık refleksi bozuk, bilateral küçük pupiller) bulunur. Derin tendon reflekslerinin kaybolması, vibrasyon ve pozisyon duyusunun bozulması gibi klinik bulgular vardır. Yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Patoloji omurilik arka kordon ve köklerindedir. İleri vakalarda büyük eklemlerde dejeneratif değişiklikler (Charcot eklemi), idrar inkontinansı, impotans olabilir.

Tedavide penicillin’in yanısıra batıcı ağrılar için carbamazepine günde 400 ile 800 mg verilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ