Çocuklarda Metabolik bozukluklar

Hipoglisemi diyabetli anne çocuklarında doğumdan sonra ilk saatlerde hipoglisemi çok sıklıkla görülür. Vakaların % 80 inde hipoglise­mi semptomatiktir. Hipoglisemi, in utero fetal insülin yapımının doğumdan sonra da bir süre devam etmesi, ayrıca normal yenldoğanlardan farklı olarak bu çocuklarda glikoliz, glükoneo genez ve lipoliz mekanizmalarının doğumu izle­yerek harekete geçememesi, buna karşın glükoz kullanımının yüksek, oluşu ile açıklanır.

Yenidoğan beyin hücreleri enerji kaynağı olarak giükozun yamsıra ketonları da kullana­bilir. Diyabetli anne çocuklarında bir taraftan hipoglisemi, diğer taraftan lipoliz ve dolayısı ile keton oluşumu da eksik olduğundan nörolojik zarar olasılığı yüksektir. Bu çocuklarda doğumu izleyen ilk 2 saatte 30 dakikalık, daha sonra 2 4

Saatlik aralarla kan şekeri düzeyi kontrol edilme­li ve şeker düzeyi 40 mg/dl altında ise % 10 luk glükoz perfüzyonu başlatılmalıdır. Hiperinsüli nemi durumunun devamına yol açmamak için kan şekeri 50 60 mg/dl arasında tutulmaya çalı­şılmalı, kan şekerinin hiperglisemik düzeylere çıkmamasına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ