Minihap

Eğer kombine doğum kontrol hapı kullanamıyorsanız, doktorunuz, yalnızca progestin (progesteron kadınlık hormonunun yapay bir türevi) içerdiği için minihap adı verilen, doğum kontrol hapını önerebilir. Minihap, diyabet, kan pıhtılaşması, yüksek tansiyon veya estrojenin etkisini artırabileceği diğer hastalıkları geçirmiş olan ve sigara içen kadınlar için, daha güvenli olarak kabul edilir.

Minihapın etkisi, kombine hapa oranla biraz daha azdır, an­cak her gün aynı saatte bir tablet almak da dahil, aynen önerildiği şekilde kullanıldığında etkili bir korunma yöntemidir.

Minihap, kombine hap ka­dar etkili bir biçimde olmasa da, yumurtlamayı engeller. Aynı za­manda, rahim ağzını çevreleyen akıntının kıvamını yoğunlaştırarak, sperm girişini engeller.

Minihap, yumurtlamayı her zaman engellemez. Rahim ağzını çevreleyen akıntının kıvamının yoğunlaşmasına bel bağlamak durumundasınızdır ve bu nedenle hapı her gün aynı saatte almanız çok önemlidir.

Hiç estrojen içermediği için, minihap döl yatağı zarını (döllen­miş yumurtanın yerleştiği rahim zarını) inceltir. Bu da yumurtanın yerleşmesini zorlaştırır. Minihapın zar üzerindeki etkisi ayrıca, adet dönemlerinizin düzensizleşmesine veya son bulmasına yol açabilir. Adet kanamasının yerini, sık, kısa ve ani kanamalar alabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ