MİSVAK

(Stipites Salvadorae)

Salvadora persica L. (Salvadoraceae) türünün kurutulmuş gövde, dal veya kök parçalarıdır. Bu tür dikensiz küçük bir ağaçtır. Yapraklar karşılıklı, tam kenarlı ve derimsi. Çiçekler 4 parçalı. Meyva küçük bir kiraz biçimindedir. Bitki Kuzey Afrika, İran ve Hindistanda yetişir.

Misvak parmak kalınlığında, 10-20 cm boyda, gü-müŞümsü esmer renkli çubuklar halindedir. Yakın Doğu ülkeleri mUslünıan halkı taıafından diş temizliği İçin kullanılır (2). Misvak diş temizliği için şöyle ha-

1  – Ünver, S.A.: Misk’in faydaları – Tıp Tarihimiz Yıllığı i: 51 (1966). -.

2 – Korvak. U.: İslâm dünyasında misvak – Ankara Dişhekimliği Bük. 1 (‘!): 24 (1966).

zırlanır: Çubuğun bir ucundan kabuk bir cm kadar uzunlukta soyulur. Bu kısım 24 saat kadar suda bırakılarak yumuşatılır. Sonra hafifçe dövülerek uç kısımdaki lifler meydana çıkartılır. Bu şekilde elde edilen fırça ile dişler fırçalanır. Misvaktan yapılan fırça ile dişlerin temizlenmesinde hem liflerin etkisi ve hem de misvakta bulunan bileşiklerin antiseptik ve temizleyici özelliği etkili olmaktadır. Misvak (Arapça Arak) dallarının iyi bir diş temizleyici olduğu İbn Al Baytar’da kayıtlıdır (1). Misvak bitkisinin yaprakları kuvvet verici, ateş düşürücü ve yatıştırıcı, meyvalan İse gaz söktürücü ve idrar arttırıcı olarak, bitkinin yetiştiği ülkelerde, yerli halk tarafından kullanılmaktadır.

Diğer isimler: Arak (Arapça), dişpaklayıcı, Mosfak (Farsça).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ