Monosahkaridler

Beslenme yönünden en önemli monosakka ridler cl şeker molekülü içeren karbonhidratlar) glükoz, früktoz ve galaktozdur. Her üç monosak karid 6 karbon atomu içerdiğinden «heksoz» olarak bilinirler.

Glükoz, kan şekeri, dekstroz veya üzüm şe­keri olarak da bilinir. Enerji yapımında rol oy­nadığından insan metabolizmasının ana şekeri­dir. Glükoz karbonhidrat metabolizmasının son ürünü olarak meydana gelir ve insan vücudun­da serbest olarak bulunan tek şekerdir. Diğer maddelerle bileşik şekilde de bulunur. Normal açlık kan şekeri düzeyi 90100 mg/dl dir.

Früktoz, disakkarid olan sükrozun bir kom ponentidir. Meyva şekeri olarak bilinir. Balda fazla olmak üzere, meyvalarda ve bazı bitki sap­larında bulunur. Galaktoz ise süt şekeri lakto­zun bir komponentidir. Gerek galaktoz, gerekse früktoz, ancak karaciğerde giükoza çevrildikten sonra  vücutta  kullanılabilir.

Monosakkaridlerden riboz ve dezoksiriboz 5 karbon atomu içeren, pentoz monofosfatlardır. Beslenme açısından önemli olmamakla birlikte bu pentozlar enerji yapımı ve hücre biyosente zinde rol oynayan nükleotidlerin ve nükleik asit­lerin yapısına girerler ve metabolizma için ge­rekli maddelerdir. D ksiloz da yine beslenme açı­sından önemli olmayan bir pentozdur. Bazı mey valarla ve sebzelerle alınır. Metabolize olmayan kısım idrarla atılır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ