NANE ESANSI

M. piperîîa L. türünün çiçekli ve yapraklı dallarından su buharı distilasyonu ile elde edilen bir uçucu yağdır.

Nane esansı renksiz, özel ve kuvvetli kokulu ve yakıcı lezzetli bir sıvıdır. Bilhassa mentol (kökenine göre % 40-90) taşımaktadır.

Hafif antiseptik, ferahlatıcı, koku verici ve mide bulantılarını kesici olarak kullanılır, Alınacak miktar günde 2-10 damladır. Bir*şeker parçası üzerine damlatılarak alınır.

Anadoluda eskiden beri bahçelerde yetiştirilen veya yabani olarak yetişen Mentha türlerinden, basit distilasyon yöntemleri ile nane esansı elde edilip kullanılmaktadır (1).

Maraş bölgesinde yetiştirilen bahçe nanesi (M. piperita) üzerinde yapılan uçucu yağ tayinlerinde, bu bölge nanesinin kurutulmuş yapraklarının % 3 oranında uçucu yağ taşıdığı saptanmıştır (2). Memleketimizde yetiştirilen bahçe nanesi uçucu yağ miktarı bakımından uygun olduğu halde, ekiminin çok az olması nedeniyle, fiyatı çok yüksektir (1982 yılında Maraş’da 750 gr taze nanenin fiyatı 50 liradır). Bu nedenle elde edilen uçucu yağın fiyatı ithal edilen uçucu yağdan daha yüksek olmakta, bu husus da memleketimizde geniş mikyasta nane esansı elde edilmesini olanaksız kılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ