Nasıl Sağlıklı Kalınır

Sağlığınızı koruma konusunda tavsiye alamıyor musunuz? Muh­temelen öyledir. Televizyonda, gazetelerde, dergilerde ve inter­nette beslenme ya da egzersiz programınızı ne yönde değiştir­meniz, yahut çeşitli hastalıklardan korunmak için ne sıklıkta test yaptırmanız gerektiği üzerine, bir dolu yeni teori bilginize sunul­maktadır. İyi niyetli arkadaşlarınız ya da aile üyeleriniz, yeni teorile­rini kabul etmeniz konusunda sizi zorlayabilirler.

Kadınlar için pap smear/simir testleri ya da mamogramlar, erkekler için prostat kanseri taramaları, aspirin ya da vitamin ve mine­ral destekli koruyucu maddeler (süpleman’lar), beslenme ve egzer­siz programları için öneriler, yeni bitkisel karışımlar ve diğer alternatif tedavi biçimleri… Ne yapmalısınız? Bırakın bunları hayatınıza geçir­meyi, hangisini seçip uygulayaca­ğınıza karar vermek bile oldukça zorlu ve zaman alan bir iştir.

Çevrenizden ya da medyadan aldığınız tavsiyeler çürütüle dursun, diğer tarafta, bilim insanları son 50 yılda, erken ölüm riskini azaltma konusunda pek çok şey öğrendi. Öğrenilenler de işe yaradı; yir­minci yüzyılda, ADB gibi gelişmiş ülkelerde ortalama yaşam süresi %60 oranında artış gösterdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ