Ne Sıklıkta Genel Sağlık Kontrolünden Geçmeli?

Yıllık, tam fiziksel muayene artık herkes için gerekli olarak görülmese de, doktorunuzun önerdiği sıklıkta genel sağlık kontrolünden geçmeli­siniz. Örneğin, kan basıncınızı yılda bir kez ölçtürmeniz önemli olabilir, ancak tam bir fiziksel muayeneden geçmeniz gerekmeyebilir.

Doktorunuz ayrıca, mamogram veya rektal muayene gibi belli görün­tüleme/tarama prosedürlerini  düzenli olarak uygulamak da isteyebilir. Görüntüleme/tarama teknikleriyle, hastalıklar, siz henüz hiçbir sıkıntı yaşamaya başlamamışken tespit edilebilir ve bu da size, hastalık hayati tehlike arz etmeye başlamadan önce mümkün olan en iyi tedaviyi görme şansı verir. Meme, testis ve deri muayenesi gibi kendi kendini muayene yöntemleri  ile ilgili olarak en sağlıklı bilgiyi de yine doktorunuz verecektir. Bu yöntemler de, bir hastalığı erken teşhis etme olasılığınızı yükseltir.

Aniden ortaya çıkmış yeni bir rahatsızlığınız veya kronik (sürekli) bir hastalığınız varsa, doktorunuz sizi düzenli olarak görmek isteyecektir. Bu bazen, yılda bir defadan daha sık olabilir. Bu ziyaretler, hastalığın seyrini veya kontrol altında olup olmadığını anlamak açısından çok önemlidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ