Nikotinsiz Tedaviler

Kan do­laşımına nikotin salgılayan sigarayı bırakma araçlarının aksine, aşağıda anlatacağımız tedavilerde nikotin kullanılmaz. Bu yöntemleri kulla­nan kişiler, aynı zamanda, davranış değiştirme tekniklerini öğreten bir sigarayı bırakma grubunun desteği ve teşvikinden faydalanabilirler.

Bupropion aynı zamanda siga­rayı bırakmaya yardımcı olan etkili bir antidepresan ilaçtır. Bir içicinin “bırakma günü”nden 1 hafta önce ilaca başlanır ve 8 ila 12 hafta boyunca kullanılır. İlaç nikotin içermediğinden, nikotin replasman tedavileriyle birlikte kullanılabilir.

Yan etkileri arasında, uykusuz­luk, heyecan, kaygı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, ve ciltte kızarıklık vardır. Daha fazla bilgi için ve denemek istiyorsanız reçeteye yazdırmak üzere doktorunuzla görüşün.

Clonidine yoksunluk belirtile­rini azaltan ve başarıyla bırakma ihtimalinizi iki katına çıkaran bir ilaçtır. Hap ve bant olarak bulu­nabilir.

Nortriptyline depresyonla başa çıkmaya yardımcı olan bir ilaçtır, ancak henüz tam olarak anlaşılamamış olan sebeplerle, depresyon­da olmasalar bile, içicilerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olur. Hap olarak bulunmaktadır.

Hipnoz, he­nüz etkinliği kanıtlanmış olmasa da, bırakmaya çalışan içiciler ara­sında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Hipnoz esnasında, tera­pist sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak önerilerde bulunur. Bunlar, sigara içme dürtüsü belirdiğinde rahatlamanıza yardımcı olacak ve sigara içme arzunuzu yendiğiniz zamanlarda kendinizi iyi hissettire­cek bazı hatırlatmaları içerebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ