Nükleer Tıp (Radyonüklid Görüntüleme) ve Tek Foton Emisyon Bilgi­sayarlı Tomografi

Nükleer tıp görüntülemeleri (aynı zamanda radyonüklid görüntüleme olarak da bilinir), kan damarına az miktarda radyoaktivite içeren bir madde zerk edilerek ve gelişmiş bir makinayla maddenin izlediği yolun görüntüsü çekilerek yapılır. Bu yöntem, vücudun çeşitli bölge­lerinden görüntü almak için, farklı radyasyon formları ile yapılır.

Radyonüklid veya radyoizotop adı verilen radyoaktif maddeler, vücuda ya iğne ile zerk edilir ya da içerek alınır. Kullanılacak madde, vücudun hangi bölgesinin inceleneceğine bakılarak belirlenir.

Örneğin, tiroit bezinizi incelemek için, doktorunuz, tiroitin içinde doğal olarak toplanan, radyoaktif iyodin kullanır. Diğer maddeler, akciğerlerde, kemik­lerde, karaciğerde veya vücudun diğer bölgelerinde toplanır.
Bazı durumlarda, radyonüklidlerin belirlenmiş olan organa ulaşmaları ve orada yoğunlaşma­ları için, birkaç saat beklemeniz gerekebilir. Daha sonra, vücudu­nuza yakın bir yere, radyonüklidler tarafından yayılan gama ışınlarını tespit etmesi için bir kamera yerleştirilir. Hastalıklı bölgeler, anormal miktarlarda radyasyon yayabilirler.

Örneğin, bir kemikte var olan bir enfeksiyon, kemiğin daha fazla radyonüklid almasına sebep olabilir ve kamera da bunu tespit edip anormal derecede yüksek gama ışınları seviyesi olarak kaydeder. Radyonüklidler, aynı zamanda, tümörlerin içerisinde yoğunlaşarak onları belirgin hale getirebilirler.

Diğer durumlarda, bekle­nenden daha düşük radyasyon düzeyleri elde edilmesi, dokunun sağlıksız veya işlevsiz olduğuna işaret eder. Örneğin, kalbin, bir kalp krizi esnasında işlevini yitirmiş olan bir bölgesi, belli radyonüklidler kullanıldığında düşük radyoaktivite gösterebilir.

Radyonüklid görüntülerinin çoğunda, elde edilen görüntünün iyileştirilmesi için bir bilgisayar kullanılır. Tek foton emisyon bilgi­sayarlı tomografi (single photon emission computerized tomog-raphy – SPECT) olarak bilinen bu teknikte, kamera etrafınızda dönerek gama ışınlarının pek çok açıdan görüntülerini alır. Bilgi­sayar, bu bilgiyi, çok daha detaylı ve kesin bir görüntü geliştirmek için kullanır. Pozitron emisyon tomografisi, radyonüklid görüntü­lemenin diğer bir türüdür.

Radyonüklid görüntüleme, hiçbir rahatsızlığa yol açmayan, güvenli bir yöntemdir. Radyo­nüklid görüntülemede manız kalınan radyasyon seviyesi, röntgendekinden daha düşüktür ve alerjik reaksiyon riski yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ