Obezite

Obez ya da aşırı kilolu olmak normal bir vücutta çok fazla vücut yağı olması demektir. En doğru şekilde, kişinin boyu ve kilosu ölçülerek elde edilen vücut kitle endeksi ile anlaşılır. ABD’deki çocukların %15’i ya obez ya da aşırı kiloludur, %15’lik bir dilim de obez ya da aşırı kilolu olma riski taşımaktadır.

Aşın kilolu çocukların çoğunda hareketsizlik önemli bir faktördür. Bebeklik ve çocukluk döneminde yetersiz beslenme alışkanlıkları, yetişkinlik döneminde kalp sorunlarına yol açabilecek kilo sonullarına neden olabilir. Aşın kilolu çocuklar çocukluk döneminde fiziksel sorunlarla karşılaşmasalar da toplumdan dışlanma ve alay edilme dolayısıyla sıkıntı yaşayabilirler.

obeziteÇocuğunuzun aşırı kilolu olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Doktorunuz çocuğunuzu muayene edecek ve size ailenin beslenme alışkanlıkla¬rını soracaktır. Bazen de obeziteye neden olan olağandışı hormonal nedenleri bulmak için idrar ya da kan testleri yapılabilir.

Çocuğunuzu hiç bir zaman bir doktor ya da diyetisyen tarafından onaylanmayan sıkı bir diyete sokmayın. Sıkı diyetler yetişkinlerin işine yarayabilirken büyümekte olan çocuklar yanlış diyetlerden zarar görebilir.

Doktorunuz size çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun bir diyet vermesi için sizi bir diyetisyene yönlendirebilir. Uzun vadeli ve etkili olması için kilo kaybının yavaş ve dengeli olması gerekir. Ayrıca çocuğunuz her gün düzenli spor yapmalıdır.

Aşırı kilolu çocuklar ailelerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Sabırlı olun, çocuğunuzu eleştirmeyin ve çocuğunuzun çabalarını takdir edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ