Odaklanma Sorunlarını Kalıcı Olarak Giderecek Cerrahi Çözümler

Küçük bıçaklar ya da lazer ışınları kullanılarak yapılan ameliyatlar, kırılma sorunlarını düzelt­menin kalıcı bir yoludur. Düzleşen kornea, uzaktaki nesneler için odak noktasını, gözün en derin kısmında, retinanın üzerinde oluşturur.

Ameliyat, doktorun muayenehanesinde ya da ayakta tedavi ünitesinde yapılabilir; hastanede yatmayı gerektirmez. Lokal anestezi uygulanır, hafifçe sakinleştirilirsiniz. Ameliyattan sonra, gözünüz bantlanır ve birkaç gün bulanık görürsünüz.

Hiçbir cerrahi uygulaması, mükemmel görüntü garantisi veremez; ameliyatın gideremediği göz sorunlarının tedavi edilebilmesi için gözlük ya da kontakt lens ihtiyacınız devam edebilir. Bazı durum­larda, enfeksiyonlar ameliyatı zorlaştırabilir ya da görme daha da kötüleşebilir. Aşağıda belirtilen cerrahi süreçleri geçirmeden önce, olası riskleri ve yan etkileri çok iyi anlamalısınız:

Radyal keratotomi (RK), minik bir bıçakla, korneada birçok kesinin yapıldığı cerrahi bir işlemdir. Kesiler, aynen bir tekerler jantının metal­leri gibi dışa doğru yayılır. Göz sorununuz ne kadar ciddiyse, kesilerin sayısı o kadar çok olacaktır. Dalgalı görme, özellikle ameliyat sonrasındaki birkaç ay boyunca, komplikasyonlardan biridir. Zayıf bir kornea, doğrudan darbeye karşı daha hassastır. Gerek olması durumunda kontakt lenslerin ayarlanarak kullanılması gerekebilir. Eğer presbiyopiniz varsa, RK’dan sonra da, okuyabilmek için gözlüğe ihtiyacınız olacaktır.

Fotorefraktif keraktektomi (PRK), korneanın kavisini yeniden şekillendirmek için, lazer ışını kulla­nılır. Çok sıklıkla, miyopluğu tedavi etmek için, kornea dokusunun bir katmanı alınarak korneanın düzlenmesi sağlanır. Alınan kornea dokusu miktarı, miyopluğun ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Bazı cerrahlar, PRK’yı, hipermetropluğu ve astigmatizimi tedavi etmek için de uygularlar. Olası komplikasyonlar, enfeksiyon, geciken iyileşme, aşırı iyileşme, az iyileşme ve astigmatizimin ilerlemesidir. Birçok kişi, ameliyattan sonra, geceleri ışığın etrafında parlaklık görür.

Kaynağında lazer keratomilöz (LASIK). PRK’nın son versiyonudur. Bu işlemde, doktor, korneayı kenardan dilimler ve böylece bir lazer ışınının korne­anın iç katmanındaki dokuyu yeniden şekillendirme­sine olanak sağlar. Olası komplikasyonlar, korneanın iltihaplanması ve net görme kaybıdır.

Diğer kalıcı görme düzeltme şekillerine göre LASIK, cerrahın yeteneklerine çok daha fazla bağlıdır. Deneyimli ellerde avantajı; uzağı görmedeki iyileş­menin daha hızlı olması ve yüksek derecedeki miyop­luğun tedavi edilebilmesi becerisidir. Bu yöntemle, hipermetropluk ve astigmatizm de tedavi edilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ