Okaliptüs (Eucalyptus Türleri)

Aile: Myrtaceae.
Kullanılan Kısım: Genellikle esans yağı, ama, zayıf olmasına rağmen, bitkinin bütün kısımları tamamen etkilidir.
Toplama: Esans yağı ticari olarak üretilir. Birkaç şifalı bitkici esans yağlarının ev üretimini canlandırmak için çalışmaktadırlar, ama daha bir yaygınlık kazanmamıştır. Bununla beraber, esans yağı ucuzdur ve kolay bulunur. Bitki dünyanın bütün ılıman bölgelerinde yetişir. Avustralya’ya özgü olup insan oğlunun gittiği her yere onunla birlikte gitmiştir. California’da bunaltıcı bir şekilde yerleşmiştir.

Kabuk ve yapraklar temini mümkün olduğu her zaman toplanabilir. Genellikle, daha genç, daha az olarak biçimi yaprakları ve genç dalları kullanın. Sizin aradıklarınız ağacın en güçlü bariz okaliptüs kokusuna sahip olan kısımlarıdır.

Etkileri: Bakteri öldürücü, sıtma ilacı, mantar öldürücü, ateş düşürücü, antiseptik, salgı uyarıcı, terletici.

Etkiledikleri: Sıtma, Staphylococcus aureus, Shigella dysenteriae, Haemophilus influenzae, enterobakteria, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans, Klebsiella pneumoniae, Salmonella türleri, Helicobacter pylori. Esans yağı hemen hemen bütün mikroplara karşı etkilidir.

Okaliptüs Hakkında

Okaliptüs vücuttan akciğerler ve idrar yolu ile atılır. Bu durumda üst solunum yolları ve idrar yolları hastalıkları için özelikle faydalıdır. Araştırmacıların dünya çapında elde ettikleri sonuçlar okaliptüsün antibiyotiğe dirençli hastalıklara karşı en geniş etki yelpazesine sahip etkenlerden biri olduğunu doğrulamıştır.

Etkileri konusunda hayvanlar üzerinde pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen, yerli halklar tarafından uzun tarihi bir süreçte ve son zamanlarda pek çok ülkenin sağlık uygulayıcıları tarafından yağının büyük avantajlarından biri, özellikle hasta odaları ve hastalar için, kokusunun hoş olmasıdır. Bitkinin moral verici bu kokusu uzun ve ciddi hastalıklara kaçınılmaz bir şekilde eşlik eden depresyonu yatıştırma işleminde kendi yolu ile yardımcı olan güçlü bir katkıdır.

Hazırlama ve Dozaj

Yaprak çay, toz, tenttir, gargara, burun spreyi, buhar soluması, duman veya şırınga olarak kullanılabilir. Esans yağı aromaterapi için soluma buharı olarak kullanılır.

Çay: 30 gr bitkiye 250 ml su, 30 dakika demleyin. Harici yaralar için yıkama suyu veya dahilen soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bronş dolgunluğu, ateş, üşümeler için günde 6 defaya kadar alın.
Tor enfekte deri, yaralar, ülserler üzerine gerektikçe dökün.
Tenttir: Taze bitki % 95’lik alkol ile 1:2, kuru bitki % 65 alkol ile 1:5; çaydaki aynı durumlar için suya 10 ila 30 damla.
Gargara: 180 ml suya 30 damla tentür, günde 3 defa gargara yapın ve yutun.
Burun spreyi: 30 ml suya 30 damla tentür (veya 5 damla esans yağı) gerektikçe burna sıkın.
Buhar: 75 ila 100 gr bitkiyi 4 lt suda kaynatın, ateşten indirin, ve buharını soluyun.
Duman: Ter kulübesi veya sauna, veya sigara şeklinde üst solunum yolları sorunlarında.
Şırınga: Günde bir defa 500 ml suya 8 ml tentür.
Esans yağı: İnce boyunlu bir kaptaki sıcak suya 10 damla ve çıkan buhar solunur. Hastalık boyunca bir püskürtücüde veya seyreltilmiş olarak banyoda.

Yan Etkileri ve Kullanılmayacağı Durumlar

Okaliptüs yağı eğer dahili olarak 4 veya 5 damladan fazla alınacak olursa zehirli olmaya başlar. Yağ doğrudan deri üzerine konacak olursa tahrişe neden olabilir. Çok fazla çay alımı bağırsak kramplarına neden olabilir.

Okaliptüsün Alternatifleri

Kötü Kokulu Haller İçin:Kızıl ağaç (Alnus türleri) kabuğu.
Dahili Bakteri Öldürücü Etkiler İçin:Sarımsak.
Esans Yağı Olarak:Çay ağacı yağı.
Son klinik çalışmalar çay ağacı yağının antibiyotiğe dirençli hastalık organizmalarına karşı özellikle etkili olduğunu göstermiştir. İstisnai antibiyotik etkinlik gösteren diğer esans yağları biberiye, beyaz civanperçemi, pelin, greypfrut çekirdeği, kekik ve dağlamadır. Amerikan Mikrobiyoloji Derneğinin bir toplantısında yayınlanan son bir araştırmada esans yağlarının zatürre tedavisinde son derece etkili oldukları bildirilmiştir. Baş araştırmacı Diane Horne kekik, gül ağacı ve mercanköşk esans yağlarının zatürreye neden olan antibiyotiğe dirençli bakterilerin basitçe “parçalara ayrılma”larına neden olduklarına dikkat çekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ