Okul çocukluğu döneminde beslenme

Bu yaşlarda çocuk öğle yemeklerini genel­likle ev dışında yemek zorunluluğundadır. Okul­da çıkan yemek, evde alıştığından çok farklı olabilir ve çocuğun bu yemeğe alışması gereke­bilir. Aile sofrası yerine yaşıtlarının ve grubun ya da öğretmenin etkisi önem kazanır. Çocuğun yemeklerde davranışı değişebilir. Daha önce alış­kın olduğu yiyecekleri reddedebilir. Okuldaki ye­meğe katılması, verilen yemek türünden çok ar­kadaşlarının yiyip yememesi üe ilişkilidir. Kan­tinden satın alacağı yiyecekler ile beslenme zo­runda olan çocuklarda kötü yemek alışkanlık­ları kolaylıkla yerleşir. Okula zamanında yetiş­me telaşı ile çocuğun sabah kahvaltı etmemesi de bu yaşlarda sık rastlanılan bir sorundur. Bu sorun ancak çocuğun akşamları erken yatarak sabah zamanında kalkabilmesi ile çözümlenebi­lir. Çocuk okul dönüşü hemen daima açtır. İkin­di kahvaltısında genellikle ekmek, tereyağı, reçel, zeytin yenir. Bu yiyecekleri çocuğun akşam ye­meğini yemesini engelleyecek miktarda yememe sine dikkat edilmelidir.

Okulda verilen veya okula götürülen yemek yerine sokaktan börek, simit gibi kalori içeriği yüksek, besin değeri düşük yiyecekler satın ala­rak yemek, 10 11 yaşlarındaki okul çocuk­larında sık rastlanılan olumsuz bir davranış­tır. Çocukla iyi iletişim kurabilen bir büyüğün konuşması ile çocuğun bu davranışı değiştiril­meye çalışılır.

Okul yaşlarında çocuk oyun, spor gibi faa­liyetlere veya televizyon seyrine dalarak yemeği­ni ihmal edebilir. Bu bakımdan evde ve okul­da denetim gerekir. Özellikle çok hareketli ço­cukların yeterli kalori almalarına dikkat edilme­lidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ