Omurlardaki Çökme ( Kompresyon ) Kırıkları

Osteoporozu olan kadınlarda omurga kırıkları, kalça kırıklarından daha yaygındır. Bunlara genellikle küçük başlatıcı bir kaza neden olur. Öne eğilmek ya da bir paket kaldırmak gibi basit günlük aktiviteler, osteoporoz nedeniyle zayıflamış bir ya da daha fazla omurun kırılması için genellikle yeterlidir. Omurga kemikleri parçalara ayrılmaktan ziyade çökerler (birbirleri içine geçerler) Bir çökme (kompresyon) kırığına keskin, kunt, yoğun ya da yanlarınızda dolanan bir ağrı da eşlik edebilir. Genellikle rahatsızlık söz konusu değildir.

omurgatumorleri2b

Ağrı, omurganızın yan taraflarındaki kaslarda oluşan spazmlar (kasılmalar) olarak da hissedilebilir ve aylarca bir gidip bir gelebilir. Özellikle uzun süre aynı pozisyonda oturduğunuzda yineleme eğilimi gösterir Omurgasında kırıklar olan kadınların çoğunda genellikle sırtın ortasında ya da biraz yukarısında, toraks (göğüs) bölgesinde, bir ya da iki kırık bulunur. Bunun sonucu olarak bu bölgede oluşan güç kaybı, kambur bir görünüme neden olabilir.

Bu kırıkları düzeltmek için ameliyat yapmak genellikle mümkün değildir çünkü kemikler, omurgayı düzgün bir pozisyonda tutmak için takılacak olan vidalara ya da çivilere dayanabilecek kadar güçlü değildir. Bir çökme (kompresyon) kırığının iyileşmesi birkaç ay alabilir. Doktorunuz, her gün birkaç saat düz bir şekilde yatarak sırtınızı dinlendirmenizi ve ağırlık kaldırmaktan kaçınmanızı önerebilir. Egzersiz, kalsiyum takviyeleri, ağrı kesici ilaçlar ve sırtınızı desteklemek için özel bir korse; ağrı hissetmeden hareket edebilmenize yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ