Özel Sağlık Bakımına İhtiyaçları Olan Çocuklar

Çocukların yaklaşık olarak % 20’sinin normalden daha farklı sağlık bakımı gerektiren bir rahatsızlığı ya da hastalığı vardır. Bu çocukların astım, diyabet, nöbet, kistik fibrozis, orak hücre anemisi gibi kronik hastalıkları ve serebral palsi, doğumla ilgili sorunlar, spina bifida ya da travmatik yaralanmalar gibi rahatsızlıkları vardır.

Bu tür sorunları olan bütün çocukların üç şeye ihtiyacı vardır. İlk olarak bu çocukların bütün sağlık sorunlarını koordine edecek ve bütün diğer sağlık sorunları ile ilgilenecek bir temel bakım pediyatristine ihtiyaç vardır. Bu doktor haftanın 7 günü, günde 24 saat çocuğun yanında olacaktır.

piyano_343

İkinci olarak bu çocukların kronik hastalıklarının bakımı konusunda uzman olan sağlık profesyonellerine erişimi sağlanmalıdır. Temel bakım doktoru ile bu özel ekip birlikte çalışarak çocuğun sağlık, eğitim ve sosyal hayatını düzenleye­bilir ve (daha büyük çocuklarda) erişkinlik dönemine geçişi planlayabilir.

Üçüncü olarak sağlık hizmetleri uzmanları çocuklarının özel bakım ihtiyaçlarını belirlemek için anne babalar ile ortaklaşa çalışmalıdır. Ayrıca bu uzmanlar anne babalara bu bakımın aile merkezli, kültürel açıdan uygun ve oldukça kapsamlı olduğunu anlatmalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ