Özofagus Varisleri

Bunlar özofagusta submukozal genişlemiş varikoz venlerdir.
Bu durum portal hipertansiyon sonucu meydana gelir (sıklıkla KC sirozu ile ilşkilidir).
Patogenezözofagus venleri normalde hem sistemik venöz sisteme hem de portal venöz sisteme drene olur. Portal venöz sistemdeki artmış basınç (örneğin uzun süreli yaygın ağır KC hastalıklarının sonucunda) özofagus venlerinde dilatasyona yol açarak özofagiai varislerin oluşmasına neden olur ve bunlarda lümene doğru protrüzyon yaparlar.
Varislerin yırtılması veya üzerindeki mukozanın ülsere olması özofagusa ve mideye şiddetli kana­maya yol açabilir, bu da çoğu kez hastanın kusması­na neden olur.

Yaklaşım

Üç basamaktan oluşur:

1. Kanamayı kontrol altına almak için lokal önlemler alınması.
2. Portal venöz basıncın düşürülmesi.
3. Rekürren kanamanın önlenmesi.

Kanamanın kontrol altına alınması için lokal önlemler:

• Skleroteropi: Varis içine tromboflebite neden olan irritan bir solüsyon enjenkte edilmesidir . Tromboflebit; tromboz ve takiben de skar olu­şumu ile varislerin oblitere olmasına neden olur. İlk yapılacak girişimler arasında en önemli olan budur.
• Balon Tamponad: biri mide fundusunda diğeri alt özofagusta olan iki ayrı balon şişirilerek varislere basınç uygulanır, kanama önlenir ve diğer tedaviler için zaman kazandırır.
• Transjuguler intrahepatik portosistemik stent şantı (TİPSS): Stent hepatik ve portal venler arasına konarak portosistemik şant oluşturulur ve portal basınç düşürülür.
• Özofagus transeksiyonu: Özofagus varislerinin zımba tabancası ile transeksiyonu.
Portal venöz basınç düşürülmesi vasopresin ve somatostatin gibi ilaçlar ile de sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ