Patlak Gözler

Bu durumda, bir veya (daha sık olarak) iki göz birden yuvalarından dışarı çıkık durur; gözlerinizin etrafında basınç da hissedebilirsiniz.  Patlak gözleriniz varsa, gözlerinizde kuruluk hissi yaşarsınız, bunun sebebi, anormal büyük bir kısmın havaya açık olmasıdır. Patlak gözler, gözlerinizi tamamen kapatmanızı da engeller zira göz kapakları göz küresini tamamıyla kaplayamaz.

En bilinen sebebi, Graveo hastalığıdır. Diğer sebepler ise enfeksiyona bağlı olarak göz küresinin arkasın­daki dokunun iltihaplanması, orbital selülit, göz çukurunda doku büyümesidir ki bu, gözünüzün hareketlerini engeller ve çift görmeye sebep olur. Şişlik ciddiyse, gözlerin fırlak olmasının basıncı, kan ikmalinin gelmesini engeller, görme sinirinin görevini yapmasına izin vermez. Bu durum da, körlük veya bulanık görmeye sebep olur.

Göz küresinin yakının­daki bir tümör veya anevrizma da patlak gözlere sebep olur. Patlak gözleriniz varsa, dokto­runuza başvurunuz.

patlak

Gözleri­nizi ve göz çukurlarınızı inceleye­cekler, belki de röntgen ve bilgi­sayarlı tomografi kullanılacaktır ya da tedaviye yön verecek sebebi bulabilmek için kan testleri yapılacaktır. Bu hasta­lığın tedavisi, bazen patlak gözler sorununu giderir ancak kortikosteroid alınması da istenebilir. Göz kapakları ameliyat edilebilir, bunun sebebi de, havaya açık şekilde duran korneanın üzerinde oluşacak yaraların önlenmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ