Patogenez Tedavi

Akut larenjit ve laringotrakeobronşitte tedavinin esası hipoksinin düzeltilmesi ve solunum yolunun nemîendirilmesidir. Hipoksemik hastalara muhakkak oksijen verilmelidir. Solunum yollarının nemlendirilmesi için buhar verilebilir. Özellikle laringotrakeobronşitte ev tipi vaporizer kullanıldığında bunların meydana getirildiği buhar partikulleri büyük boyda olduğundan alt solunum yollarına ulaşmayabilir. Bu nedenle ultrasonik nebulizör’ler tercih edilmelidir.

Nebulizör ile rasemik epinefrin ve fenilefrine verilmesi semptomatik iyileşme sağlarsa da bu şekil bir tedavide şu noktalara dikkat edilmelidir:

1- Görülen klinik iyileşme geçicidir, 2- Klinik iyileşmeye rağmen arteriyel oksijen saturasyonu düzelmez, 3- Taşikardi gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Tedavide steroidlerin yeri tartışmalıdır. Aşırı derecede obstruksiyonu olan ve solunum yetmezliği gelişen hastalara nazotrakeaî intubasyon uygulanabilir. Bu tip hastalarda komplikasyonları nedeniyle mümkün olduğunca trakeostomiden kaçınmak gerekir. Korunma: Etkili bir korunma yöntemi yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ