Patogenez ve Patoloji

İmpetigo olan hastaların %30’unda klinik bulgular yokken bile boğaz kültüründen streptokok izole edilmiştir. Deriye bakterinin esas geliş yeri hastanın kendi boğaz florasıdır. Aynı evde yaşayan diğer kişilerden de gelebilir. Derideki minör travmalar buna predispozisyon sağlar.

İmpetigo’da inflamatuar olay yüzeyseldir. Genellikle kıl kökler yakınlarında uniloküler vezikülopüstüller meydana gelir.

Klinik Bulgular: Kalabalık yaşam, kötü hijyenik koşullar, minör deri travmaları, impetigo’nun özellikle aile içi yayılımını kolaylaştıran faktörlerdir. Hastalık uyuz, egzema gibi daha önceden var olan patolojilerin üzerine de yerleşebilir.

Deri Bulguları; Streptokokal impetigo geçici, ince kubbeli, küçük veziküller şeklinde başlar, hemen püstüle olur. Vezikül ve püstüller kolaylıkla rüptüre olur. Pürülan akıntı kısa sürede kuruyarak, impetigo için çok özel bir görünüm olan, kalın, yumuşak, altın sarısı kurutlar meydana gelir. Kaldırıldığında altı kırmızı renktedir ve tekrar hemen kabuklanır.

Güneş ışığına açık bölgeler, en sık görüldüğü yerlerdir. Otoinokülasyonla yayılarak, çevrede yavru lezyonlar meydana gelebilir. Lezyon perilere doğru ilerledikçe merkezden itibaren iyileşme meydana gelir, bu görünüm mantar infeksiyonları ile karışabilir. Lezyonlar ağrısızdır. Skar bırakmadan iyileşir. Sistemik bulgular genellikle yoktur. Bölgesel lenfadenopati meydana gelebilir.

Laboratuvar Bulguları: Vezikül mayii gram boyama yaymaları ve kültür çalışmalarında, streptokokları göstermek mümkündür. Bazen S. aureus ile karışık olabilir.

Ayırıcı Tanı: İmpetigo başlangıçta Varicella zoster lezyonları ile karışabilir Ancak ileri dönemlerde bu hastalık lezyonlarının daha koyu renk ve daha sert olması ile ayırmak mümkündür. Lezyonların iyileşme döneminde impetigo, mantar infeksiyonlarından ayırd edilmelidir. Herpes simplex infeksiyon lezyonları da impetigo lezyonları ile karışabilr.

Tedavi: İmpetigo kontagioza tedavisinde seçilecek ilaç penisilindir. Benzatin penisilin 1 200 000 ünite ÎM tek doz yeterlidir. Oral penisilin tercih edilecek ise 25 000 ile 90 000 ünite/kg/gün, 6 saatte bir olmak üzere 10 süre ile verilmelidir. Penisilin allerjisi olan hastalarda eritromisin günde 4 kez 250 mg PO, 10 gün süre ile, tercih edilmesi gereken tedavidir. Su ve sabun ile temizlik, kurutların kaldırılması gibi lokal tedavi de iyileşmeyi hızlandırmada faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ