Pelin (Artemisia Absinthium)

Aile: Compositae.
Kullanılan Kısım: Bütün bitki.
Toplama:Pelin dünyanın her tarafında yetişir. Büyük sıklıkla bitkinin toprak üstü kısmı ilaç olarak kullanılır ve istenildiği zaman toplanabilir. Başlı başına güçlü bir ilaç olan kök nadiren ilaç olarak kullanılır; o da istenildiği zaman toplanabilir.

Etkileri:
Bitki:Bakteri öldürücü, sıtma önleyici, mantar öldürücü, bağışıklık düzenleyici, solucan öldürücü, iltihap giderici, terletici, karaciğer zehirlerini önleyici, iyi hissetmeyi sağlayıcı, amip öldürücü, ateş düşürücü, mideyi uyarıcı, safra salgılatın, acı tonik, düz kas gevşeticisi.
Kök:Bakteri öldürücü, bağışıklık uyarıcı, terletici, ateş düşürücü.

Etkiledikleri: Sıtma, Staphylococcus aureus, Naegleria flovveri,Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans,Klebsiella pneumoniae,bağırsak solucanları, herhangi bir dahili amibimsi organizma.
Esans yağı pek çok mikroba karşı etkilidir.

Pelin Hakkında
Kökün tedavi için ender olarak kullanılıyor olmasına rağmen, boğaz ve alt solunum yollarının ateşli, ağrılı enfeksiyonları için özellikle son derece güçlüdür. Boğaz ve hava yollarındaki ağrıyı giderir ve boğaz ve hava yolları için son derece serinleticidir. Yüksek bakteri öldürücü özelliği de olup, istisnai bir yüzeysel etki gücüne sahiptir. Yaprak ve bitkinin toprak üstü kısmı genellikle sıtma, bağırsak solucanları için, karaciğer ve hazım toniği olarak ve soğuk algınlığı ve grip için kullanılır. Yaprağın sudaki haşlamaları 1:35 oranında kullanıldığında % 89’a varan oranlarda sıtmayı önlemektedir. Çayının düzenli olarak bir koruyucu gibi kullanılmasının fare ve sıçanlarda asetaminofenin neden olduğu karaciğer hasarını önlediği gösterilmiştir. Bazı şifalı bitkiciler tujon içeriği nedeni ile bitkinin kullanılmasını tavsiye etmemektedirler. Bununla beraber o antibiyotiğe dirençli hastalıkların tedavisi için temini mümkün olan en güçlü bitkilerden biridir. Bin yıllık geleneksel kullanımı onun bitkisel ilaç ıcodeksindeki devamlı yerini desteklemektedir.

Kaçınılmaz olarak tıbbi araştırmacılar sıtma tedavisinde kullanmak için onun artemisinin adı verilen birleşiğini ayırma konusunda ısrar ettiler. Artemisinin daha ileri işlemler ile artemether adlı özgün bir ilaç haline getirildi. Klinik çalışmalar Artemether’in hem dirençli hem de dirençsiz sıtma mikroplarını davet etmektekinin kadar etkili olduğunu göstermiştir; Gambia ve İyetnam’da “yapılan çalışmalarda benzer sonuçlar göstermiştir, İyetnam çalışmasında artemether ile malarya belirtileri 30 saatte, kinin ile 33 saatte kaybolmuştur. Bütün çalışmalarda artemether ile parazit temizlenmesi çok daha çabuk olmaktadır; Vietnam çalışmasında bu 48 saatti, kinin ile 60 saat. Bununla beraber, artemether verilen hastalar pek çok hoş olmayan yan etkilerden şikayet etmişlerdir (pek çok farmosötik ile olduğu gibi). Pek çok ‘etkin birleşen’ in araştırılmasında olduğu gibi onun gerekliliği konusunda bazı sorular vardır.

Tayvanlı araştırmacılar bütün bitkinin daha az yan etkiler ile en az ayrıştırılmış birleşik kadar etkili olduğunu göstermişlerdir. Daha da fazlası, hiç artemisinin içermeyen A. annua’nın çözeltileri de etkin birer sıtma ilacıdır (artemisinin iki misli dozunda kullanılmaları gerekir).

Hazırlama ve Dozaj

Bitkinin toprak üstü kısmı çay, tentür, kapsül, duman veya esans yağı, veya bütün halinde kullanılabilir.
Çay: Ateş düşürücü ve terletici olarak sıcak çay;240 ml kaynak suya 25 veya 50 gr bitki kullanın,15 dakika demleyin,ateş, soğuk algınlığı, grip için alın.
Tonik olarak kullanmak için soğuk çay;1 lt sıcak suya 120 gr bitki koyun, bir gece demlendirin, süzün, 7 güne kadar gün boyu için.
Tentiir:Taze bitki % 95’lik alkolde 1:2, kuru bitki % 50’lik alkolde 1:5, günde 6 defaya kadar 10 ila 30 damla.
Kapsül:Çift katlı kapsüllerden günde 4 defaya kadar 1 ila 5 tane.
Duman: Ter kulübesi veya saunada, veya sigara şeklinde.
Kök: Tentür olarak veya bütün halde.
Tentiir veya Kuru Kök: % 60’lık alkol ile 1:5, hastalık hallerinde günde 4 defaya kadar 10 ila 30 damla.
Bütün Kök: Kökü küçük parçalar halinde kesin ve üst solunum yolları hastalıkları için gerektikçe taze olarak yiyin.
Not: Bitkinin toprak üstü kısmı son derece acıdır; kök acı değildir.
Esans yağı: Hava yolu ile bulaşan bakterilere karşı bir püskürtücü ile kullanıldığında ev içinde son derece yararlıdır. Eğer dahilen kullanılırsa son derece zehirlidir.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

Hamilelik sırasında yüksek dozlardan kaçının. Zayıf çayların emniyetli kabul edilmesine rağmen, yoğun haşlamalar farelerde düşüğe neden olmuştur. Esans yağı asla dahilen alınmak için uygun değildir;küçük dozlar akut böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olur. Bitkinin senelerce aşırı dozda kullanımı bitkide bulunan yüksek seviyelerdeki tujondan (uyuşturucu bir zehir) dolayı merkezi sinir sisteminde hasarla sonuçlanabilir.

Dikkat: Bazı şifalı bitkiciler tujonun varlığı ve onun neden olabileceği olası sinir sistemi harabiyeti yüzünden, pelinin kullanımını tamamen tehlikeli bulmaktadırlar. Diğer bazı şifalı bitkiciler herhangi bir yan etki görmeksizin senelerce bitkiyi kullanmışlardır. Tüm dünya üzerinde halk uygulamalarındaki kullanımı yaygındır. Bununla beraber, pelin güçlü bir bitki olarak kabul edilmeli,saygılı ve dikkatli kullanılmalıdır.

Pelinin Alternatifleri

Herhangi bir artemisia türü, kriptolepsis. Herhangi bir artemisia türü bir diğerinin yerine kullanılabilir; bununla beraber, artemisiaların en güçsüzü Artemisia vulgaris, ayvadanadır ve sıtma tedavisinde yanlış bir seçimdir. Doz türe bağlı olarak değişecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ