PEYGAMBERÇİÇEĞİ

(Floş Cyani)

Centaurea cyanus L. (Compositae) türünün kurutulmuş çiçek durumlarıdır. Bu tür 20-60 cm yükseklikte, bir yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar tüylü, diptekiler parçalı. Çiçekler mavi renkli, dalların ucunda kapitulumlarda toplanmış. Batı ve Güneybatı Anadoluda yaygındır.

Renk maddeleri, acı maddeler, sabit ve uçucu yağ taşır.

İshal kesici, kuvvet verici, iştah açıcı ve göğüs yumuşatıcı etkileri nedeniyle, infusyon halinde {% 5) dahilen kullanılır. Haricen saç kepeklenmesine ve göz hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. İnfusyon ile, baş yıkanır ve gözler banyo yapılır.

C. behen L. (Ak behmen, Zerdali dikeni): 50-150 cm yükseklikte, çok yıllık, tüysüz ve otsu bir bitkidir. Yapraklar parçalı. Çiçekler sarı renklidir. Doğu Anadoluda bulunmaktadır

Çiçekler, mjdevi ve adet getirici olarak kullanıla .

C. calcitrapa L. (Çobankaldıran, Timurdikeni): 20-80 cm yükseklikte, bir veya iki yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar parçalı, parçaların kenarları dişli. Çiçekler soluk pembe renkli ve birçoğu bir arada bir kapitulumda toplanmış. Kapitulumun brakte-lerİ diken halinde, ince, uzun ve batıcı. Kuzeybatı Anadoluda yetişen bir bitkidir.

Acı maddeler taşımaktadır.

İnfusyon halinde (% 2-6) dahilen ateş düşürücü olarak kullanılır.

Anadoluda yaygın ve yukarıdaki türe çok yakın olan C. ibcrica Trev. ex Sprengel türü de aynı maksatlar için kullanılmaktadır.

C. jacea L. (Çayır pergamberçiçeği); 30-90 cm yükseklikte, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yapraklar tam, sapsız veya kısa saplı. Çiçekler morumsu kırmızı renkli. Çayırlarda yetişir. Kuzeydoğu Anadoluda bulunmaktadır.

Bitki ateş düşürücü, adet getirici, kabız ve iştah açıcı olarak kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ