Piercing ve Dövmeler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

■ Bunları yaptırmadan önce mümkünse anne babanızla konuşun.

■ ABD’de 18 yaşından küçük çocuklar için ebeveynlerinden izin alınması gerekliliği giderek artmaktadır; tanınmış merkezler bu yasaya uymaktadırlar.

■ Piercing’in temiz iğneler ve uygun teknikleri kullanan uzmanlar tarafından yapılmasına dikkat edin; kendiniz yapmaya çalışmayın.

■ Piercing yaptırmadan önce genelde ağrıkesici kullanılmaz.

■ Salonları ve aletleri temiz olmamasına rağmen size piercing yapmayı öneren kişilerden uzak durun. Piercing yapmadan önce cildi temiz­lemek için her zaman antiseptik ilaçlar kullanılmalıdır.

■ Uygulama bölgesinin iyileşmesine yardımcı olmak için kulaklar ve göbek çukuru gibi dıştaki piercing’lere antibiyotikli merhemler sürülmelidir.

■ Cilde takılan metal nesneler ciddi alerjik reaksiyonlar yaratabilir ve keloit denilen büyük yaralara neden olabilir.

■ Düzgün bir şekilde uygulanmayan ve yeterli derecede bakımı yapıl­mayan piercing’ler ciltte ciddi bakteryel enfeksiyonlara neden olabilir: 5 piercing’den 1’i bu tür enfeksiyonlara sebep olur.

piercing■ Cildi delen metal (ya da cilde metal atan alet) bir virüsle enfekte olmuşsa Hepatit B ve Hepatit C gibi ciddi virüs enfeksiyonları bulaşa­bilir. Hatta AİDS’e neden olan virüs de temiz olmayan aletlerle vücuda geçebilir.

■ Dile yapılan piercing’in iyileşmesi 3-6 hafta sürebilir. Kulaklara, dudaklara ve kaşlara yapılan piercingler’in iyileşmesi 6-8 hafta, göğüs uçlarına takılanların iyileşmesi 8-16 hafta ve göbek deliğine yapılan piercing’in iyileşmesi 9 ayı bulabilir.

■ Kalıcı dövme yaptırmadan önce bir kere daha düşünün. Dövme­lerin lazerle silinmesi 12 seans sürebilir ve bazı dövmelerin silinmesi de imkansızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ