Plantar Fasiit

Topuğun dibindeki ve ayağın altındaki lifli dokunun iltihap­lanması olan plantar fasiit, topuk ağrısına neden olan yaygın bir sebeptir. Bazı kişilerde ayağa uymayan ayakkabılar giymek bu hastalığı tetikleyebilir. Bazı kişilerde ise belirgin bir neden olmaksızın plantar fasiit oluşur.

SEMPTOMLAR
Plantar fasiit, topuğun hemen önündeki ayak tabanının iç kısmında şiddetli bir ağrıya neden olur. Baskı uygulandığında bu alan hassastır ve ağrı, ayak yukarı doğaı esnetildiğinde artar. Sabah atılan ilk adım, ağrının en şiddetli hissedildiği andır. Dokular ısındıkça ve yürümeyle esnedikçe ağrı hafifler ve sadece hareketsiz kalınan zaman dilimlerinden sonra ortaya çıkar.

23

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Tedavi için atılacak ilk adım, iltihaplanmış dokulan dinlendir­mektir fakat ayağınızın üzerine basmamanız gerekmez. Bunun yerine, ayakkabınızın topuğuna yarım santim kalınlığında köpük tampon koyarak ağnyan topuğu­nuzu destekleyiniz. Bu işe yaramazsa, bir topukluk kullan­mayı deneyiniz. Bir sonraki seçenek, reçetesiz satılan ayak tabanlıklarıdır. Sokakta giydiniz ayakkabılar ve spor ayakkabılarınız da dahil olmak üzere tüm ayakka­bılarınızda tampon kullanınız.

İltihaplanmayı azaltmak için, aktivitede bulunduktan sonra topuğunuza 10 ila 15 dakika arasında buz uygulayınız. Steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar, ağn ve şişmeyi hafifletebilir. Esnetme (stretching) egzersizleri önemlidir. Sabah yataktan kalkmadan önce, dokularınızı ısıtmak için ayağı­nızı önce aşağı yukan, sonra sağa sola doğru hareket ettiriniz. Yürümeden önce de bu hareket­leri tekrarlayınız.

Gergin bir Asil tendonu topuğa baskı yaptığından, Asil tendonunuzu her gün Asil Tendoni- t tini Önlemek için Baldır Esnetme Hareketi, kısmında anlatıldığı gibi esnetiniz. Dokto­runuz sizi, ısmarlama yapılan ortopedik aletler için ya da sizin hastalığınızda en etkili olan egzer­sizler için bir ayak hastalıklan uzmanına yönlendirebilir. Ağrınız devam ederse, ultrason tedavilerini göz önünde bulun­durunuz. Bu tedaviler rahatlama sağlamazsa, doktorunuz bir kortikosteroid ilaç enjeksi­yonu (iğnesi) tavsiye edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ