Pseudomembranöz kolit

C.difficile, vankomycin, rifampln, metronidazole, tetracycline, ampicilin, erythromycin, cefomandole, cefazolin ve bacitracin gibi antlmikrobiyal ajanlara hassas ise de; rifampin’e hızla rezistans gelişmesi, ampicillin, tetracycline, cefomandole ve cefazolin’in de antibiotiğe bağlı colit’e neden olabilmeleri nedeniyle pseudomembranöz kolit’in tedavisinde yalnızca vancomycin, metronidazole ve bacitracin kullanılır.

Vankomycin’in Infantlarda ve çocuklarda önerilen dozu: 500 mg/1.73 m2 olacak şekilde her 6 saatte bir 5-10 gün süre ile oral yolla veya nazogastrik tüp ile verilmesidir.

Vankomycin yerine metronidazole oral yolla günde 4 sefer 250 mg. verilebilirse de metronidazole’a rezistan suşlar olabileceği bu ilacın ince barsaktan absorbe edilerek kalın barsağa istenilen konsantrasyonda ulaşamaması gibi istenmeyen durumlar söz konusu olduğundan tedavide pek tercih edilmez.

Bacitracin oral yolla günde 4 sefer 7-10 gün süre ile verilebilir.

Pseudomembranöz kolit tedavisinde antimikrobiyal ajanlara ek olarak C.difficile’nin toksinini bağlayan cholestyramine de kullanılabilir, fakat bu anyon değiştirici reçinenin eş zamanlı olarak kullanıldığında antibiyotikleri de bağlayıcı etkisi olduğundan antibiyotikler ile eş zamanlı olarak kullanılmasından kaçınılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ