Pseudomembranöz kolit

Pseudomembranöz kolit antimikrobiyal tedavinin komplîkasyonu olarak ortaya çıkan ve şiddetli seyir gösteren kaim barsağm nekrotizan bir hastalığıdır. Pseudomembranöz kolitin etkeni C.difliciledir. Normal barsak florasında bulunan bu mikroorganizma antibiyotik kullanımı sırasında aşın derecede çoğalır. En sık klindamisin kullanımına bağlı olarak görülürse de ampisilin, sefa-losporinler, kloramfenikol, tetrasiklin kullanımı sırasında da ortaya çıkabilir. C.difficile’nin suşlannın çoğu antibiyotiklere rezistan olup ısıya dayanıksız, protein yapısında bir nekrotizan toksin yaparlar. Hastalıktan bu toksin sorumlu tutulmaktadır.

Antibiyotik tedavisine başlandıktan 4-9 gün sonra kramp tarzında kann ağrısı ve bol miktarda sulu veya mukoid vasıfta yeşil renkli pis kokulu ishal ile başlar. İshal bazen kanlı olabilir.

Hastalann 1/3 ten fazlasmda ishal antibiyotik kesildikten sonra ortaya çıkar. Yüksek ateş ve belirgin abdominal hassasiyet vardır. Bazen ishal az veya hiç yoktur. Böyle hastalarda toksik megakolon, kolon perforasyonu veya peritonit ortaya çıkar. Tedavi edilmeyen hastalarda mortalite % 10-20 olup bu hastalar genellikle hipovolemik şok, sepsis, çekal perforasyon, kanama gibi komplikasyonlar ile kaybedilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ