Reçete ile satılan ilaçlara da ba­ğımlı olunabilir

Alkol ve tütünün yanısıra, yasadışı “sokak” uyuşturucularına veya reçete ile satılan ilaçlara da ba­ğımlı olunabilir. Bu uyuşturucular, kişiye kendini kısa süreliğine daha iyi hissettirse de, kişi uyuşturucu almadığı zamanlarda, gittikçe daha kötü hissetmeye başlar.

Uyuşturucu bağımlılığı, kişinin hayatının merkezine yerleşinceye kadar artar. Alkol bağımlılığı gibi, diğer madde bağımlılıklan da, kişinin işte, kişisel ilişkilerde veya her ikisinde birden, gittikçe artan soaınlar yaşamasına sebebiyet verir. Uyuşturucular, yalnızca, sorunlardan geçici olarak uzaklaşmayı sağlar.
Çok sayıda sağlık riskine ek ola­rak, uyuşturucu suistimalinin başka ciddi sonuçlan da olabilir. Örneğin, enfeksiyonlu bir enjektörü paylaşmak, hepatit veya HIV (AİDS’e yol açan virüs) kapmaya sebep olabilir.

Yasadışı uyuşturucuların saflık derecesi veya etki gücü üzerin­de hiçbir kontrol yoktur. Çok saf veya çok güçlü olabilirler ve bu da kullanıcıyı yanlışlıkla aşın dozda kullanmaya veya zehirli maddelerle bir arada almaya iterek riske atabilir. Sokak uyuşturuculan yasadışı oldu­ğundan, herhangi bir kullanıcı, yalnızca üzerinde uyuşturucu bulundu­rarak bile yasayı çiğnemiş olur.

Eğer siz veya önem verdiğiniz biri madde bağımlısı iseniz, doktoru­nuzu veya bir uyuşturucu danışman­lık merkezini arayarak yardım iste­yin. Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi, alkol tedavisine çok benzer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ