Reçetesiz İlaçların Yan Etkileri

Eskiden sadece reçeteli satılan etkili ve güçlü birçok ilaç, artık, reçetesiz olarak satılmaya başlandı. Bu ilaçlara reçetesiz ilaçlar deniliyor. Reçetesiz ilaçların ciddi yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekir. Bazdan alerjik reaksiyon­lara neden olurken bazıları da reçeteli ya da reçetesiz ilaçlarla etkileşime girebilir. Bazdan da doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gereken ciddi belirtileri gizleyebilir.

İlaç etkileşimleri riskini azaltmak için doktorunuza aldığınız bütün reçeteli ve reçetesiz ilaçlan bildirin.

Reçetesiz olanlar da dahil olmak üzere bütün ilaçların yan etki ya da olumsuz reaksiyon yaratma riski vardır. Bu etkiler genelde baş ağrısı, mide bulan­tısı ve uyuşukluk gibi hafif belir­tilerdir. Ancak beklenmeyen ya da ciddi bir belirti (döküntü ya da kurdeşen, kanama, güçsüzlük, uzun süreli kusma, görme ya da duyma zayıflığı gibi) gözlenirse doktorunuza başvurun. Reçetesiz ,ilaçlan kullanmadan önce prospektüsü okuyun; endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

Siz ya da ailenizden biri reçetesiz ilaç kullandığında etkilerine dikkatle gözleyin. Reçetesiz ilaçların birçoğu, sadece kısa süreli kullanımı için olduklarına dair bir uyarı taşır. Ama çoğu insan bu uyarıyı görmezden gelir ya da dikkate almaz. Örneğin uykusuzluk hastalığı olanlar her t gece reçetesiz uyku ilacı alabi­lirler; bu da uzun vadede tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Farklı bileşenlerden oluşan reçetesiz ilaçlan kullanırken özellikle dikkatli olun. Bir bileşenin içerikleri ne kadar fazlaysa, etkileşim ya da yan etki riski de o kadar büyüktür.

Bazı reçetesiz soğuk algınlığı ilaçlarında dört ya da beş farklı bileşen bulunur. Reaksiyon göste­rirseniz buna hangi bileşenin neden olduğunu bilemeyebilirsiniz. Genellikle probleminizi etkili tek bir bileşeni olan bir ilaçla tedavi etmeniz yerinde olur.

Aynı anda alınan iki ya da daha fazla ilaç etkileşim göste­rebilir ve diğerlerinin vücut­taki işlevini etkileyebilir; bu, hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar için geçerlidir. Örneğin mide ekşimesini önleyen ilaçlar reçeteli kan sulandırıcı ilaçların çok yavaş emmesine neden olurken aspirin de bu tür ilaçların kan sulandırma etkisini büyük oranda artırır. Soğuk algınlığı ya da alerji için kodundan antdıistaminik ilaçlar anestetik daçlann, uyku ilaçlarının, sakinleştiricilerin ve bazı ağrı kesicilerin yatıştırıcı etkisini artınr.

Asetaminofen, özellikle günde iki kadehten fazla içki içiyor­sanız, alkolle birlikte alınmama­lıdır. Uyuşukluğa neden olabilecek soğuk algınlığı ilacı gibi başka bir merkezi sinir sistemi ilacı kulla­nıyorsanız hiç bir şekilde alkol almamanız gerekir. Alkol kendi başına merkezi sinir sistemini uyuşturur. Alkol kullanıyorsanız ve merkezi sinir sistemini bastıran bir ilaç kullanıyorsanız fiziksel perfor­mansınız, muhakeme yeteneğiniz ve farkındal durumunuz etkenidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ