Saç Dökülmesi ( Kellik )

Saç dökülmesi (Kellik), saç kaybıdır. Alopesi olarak da adlan­dırılan en yaygın saç dökülme türü, erkek tipi saç dökülmesidir buluğ çağından sonra birçok erkeği etkileyen yavaş bir saç kaybı süreci. Genellikle erkeklerdekinin aynısı olmamakla birlikte, kadınlarda da saç kaybı görülür.Çoğu erkekte görülen saç dökülmesi kalıtsaldır. Erkek tipi saç dökülmesinde, saç büyüme döngüsü kısalır ve foliküller; kalın saçtan ziyade ince, tüy gibi saçlar üretmeye başlar.

1233420099sac

Çoğu erkekte saç kaybı, şakaklardan başlayıp başın üst kısmına doğru ilerleyen belirli bir model izler. Şiddetli vakalarda, saç sadece başın arkasında ve yanında ince bir şerit halinde büyür.Saç kaybı, kadınlarda nadir görülen bir şey değildir. Çoğu kadın, yaşlandıkça başının üst kısmındaki saçlarının bir kısmını kaybeder. Eğer bir kız ya da kadında ya da 20’li yaşlarında saç kaybı yaşarsa ve buna akne, menstrüel anormallikler (adet anormallikleri) ve yüzde aşın kıllarıma eşlik ederse, bu muhtemelen androjen (erkeklik) hormonu düzeyinin artmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bir kadında görülen erkek tipi saç dökülmesi, nadiren yumur­talık bezi ya da böbreküstü bezi tümörü gibi altta yatan başka bir ciddi sorunun göstergesi olabilir.

Belirli durumlar, geçici saç kaybına zemin hazırlar. Birçok kadında doğumdan sonra ya da menapozda çarpıcı bir saç kaybı görülebilir. Saç genellikle 6 ay ila 2 yıl sonrasında normal gürlüğüne ulaşır.Radyasyon terapisi ve kemoterapi genel­likle geçici saç kaybına neden olur. Anemi (kansızlık) ve tiroid hastalığı da dahil olmak üzere bazı hastalıklar, hafif saç kaybına neden olabilir. Lupus, lichen planus gibi deri hastalıktan ve bakteriyel enfeksiyonlar kel yamalara (kelleşmiş bölgelere) neden olabilir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Saç dökülmesi (kellik), erkeklerde ve kadınlarda endişeye neden olabilir. Önlenemez fakat dokto­runuzla müzakere edebileceğiniz pek çok tedavi şekli mevcuttur. Temelde tansiyon düşürücü bir ilaç olarak geliştirilen minoksidil içeren solüsyonlar, 6 ay kullanıl­dıktan sonra hem erkeklerde hem de kadınlarda çok ince saçların çıkmasına yardımcı olabilir. Ancak, yeni saçlar, ilacı kullanmayı bırakır bırakmaz dökülür.
Birçok erkek tarafından, büyümüş prostat bezi  semptomlarını, hafifletmek için kullanılan finasterid sürekli olarak kullanılırsa, erkeklerde kelleşen bölgelerde saç çıkmasına yardımcı olabilir (ilacı almayı bırak­tığınızda etkisi kaybolur). Ancak, büyük ölçüde kel olan erkeklerde pek etkili değildir. Finasterid, hap şeklinde günde bir kez alınır.

Cinsel dürtüde (istekte) ve faali­yette azalma, fenastirid kullanan erkeklerin yaklaşık %2’sinde görülmüş olan yan etkilerdendir. Finasterid asla kadınlar tarafından kullanılmamalıdır; çünkü erkek fetusta (ceninde) anormalliklere neden olabilir.

Kafa derisi ve saç parçalannın kel noktalara taşmdığı saç nakli, en etkili tedavidir. Eğer saç kaybınız geçiciyse, en iyi alternatifiniz kelliği (saç dökül­mesini) farklı bir saç stiliyle ya da perukla gizleme konusunda bir saç uzmanıyla görüşmek olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ