Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Özellikle erkeklerde belli bir yaştan sonra görülen saç dökülmeleri erkeklerin psikolojilerini bozacak derecede önemli bir sağlık sorunu. Saç dökülmesini çeşitli yöntemler kullanarak önlemek mümkün.

Saç dökülmelerinden yakınanların  saç dökülmelerinin önüne geçmek için kullanabilecekleri birden fazla yöntem ve bu yöntemlere bağlı alternatif tedavi ve koruma yöntemleri vardır. Birçoğu tıbbi ürünlerle yapılan bu tedavi ve önlemlerde kullanabileceğiniz ilaçları alabilmeniz için bir doktor tarafından tavsiye edilmesi gerekmektedir.

Losyon ve sprey ile saç dökülmesini önleme yolları

– Minoxidil: bu üründen 2% ve 5% bulanabilinir. Erkeklere 5% tavsiye edilir ve 2% kadınlara tavsiye edilir. Çünkü % 5’ten biraz tüylü olan kadınlarda yüzde bulunan kılların çoğalma ihtimali var.

– Aminexil (laboratuar Dercos):
Saç dökülmesini frenlemek ve saç oluşumunu desteklemek için kullanılabilir.

– Chronostim (laboratuar Ducray): Cronostim gündüz, saç dökülmesini sınırlar. Chronostim gece saç büyümesini teşvik etmek için kullanılabilir.

– Phytoaxil (laboratuar Phytosolba): Zayıflamış ve dökülen saçlar için sprey ve şampuan.

– Triphasic (laboratuar Furterer): Stres, yorgunluk, doğum sonrası ve hormonal bir sebeple görülen saç dökülmesi için kullanılabilir.

Haplar ile saç dökülmesini önleme yolları

sac– Anrdocur (Schering): Hormonal bir tedavidir. Saç dökülmesini engellemek için kadınlara özel bir ürün. Hastalık derecesinde yüz ve vücutta kıllanma (ağır hirsutismus), androgenlere bağlı olan ve kelliğe kadar varabilen yoğun saç dökülmesi (ağır androgenetik alopesi), -ki bunlar çoğu zaman ağır akne ve/veya sebore biçimleri ile seyir ederler- gibi ağır androgenizasyon belirtileri için yazılır. Çok dikkatli olmak gerekir, kontendikasyonları ve yan etkisi çoktur.

– Diane35 (Schering): Diane35 doğum kontrol hapı, adet düzenlemesi için hamilelik düşünmeyenlere veriliyor, anti androjen bir etkisi var. Androjenik saç dökümü için kullanılabilir.

– Evapar Gé (Théramex)

– Holgyème Gé (Effik)

– Kaliale Gé (Effik)

– Lumalia Gé (Pierre Fabre)

– Minerva Gé (Biogaran)

– Cystine B6 (Bailleul) Sistin içerikli haplar

– Lobamine ve Cystéine (Fabre) : Sistin, saçı güçlendirir yani bir tür saç vitaminidir.

– Çinko vitamini: Androjen etkileri engellediği için Çinko vitamini de yazılabilir.

Enjeksiyon ile saç dökülmesini önleme yolları

– Bépanthène ve Biotine (Roche): Bu iki ilaç enjeksiyon olarak kullanılır. Yani iğne ile haftada 3 kere 6 hafta boyunca enjekte edilir. Bu bazen sezonier (belli bir mevsim ya da bir zaman) dediğimiz bir saç dökümü için ya da hamilelikten sonra kullanılabilir. Androgenetik saç dökümünde bir etkisi yoktur. Erkeklerde ve kadınlarda kullanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ