Saçlar

Taocu tıbba göre, saç, kaş ve kasık kıllarının hepsi insanın cinselliğiyle ilişkilidir. Kadınlar için, vücudundaki tüyler böbreklerin yin enerjisiyle desteklenirken, erkeklerde böbreklerin yang ener­jisiyle desteklenirler. Saç ve baştaki tüyler doğrudan böbreklerle ilişkilidir. Bunun nedeni mesane meridyeninin başın tepesinden geçmesidir. Saç kaybı ve erken ağarma böbreklerin yetersiz işle­mesinin ve bunun sonucunda görülen böbrek Chi’si kaybının ilk göstergeleridir. Özü kanı besleyen böbrekler artık o kadar etkin çalışmıyordur, bunun sonucu da yaşlanmanın başlangıcıdır. Bir erkeğin kelliği hem doğuştan zayıflık, kötü hijyen ya da yetersiz beslenmeye hem de elbette genlerine ya da soysal enerjisine bağ­lı olabilir.

Saçların ve vücuttaki tüylerin bol olması da bu yüzden Taocu tıpta güçlü bir cinselliğin ve bol cinsel enerjinin bir işaretidir.

Vücut kılları çok olan bir erkek kel ya da tepesi açılmış bile ol­sa sağlam bir cinsel güce sahiptir. Vücut kılları, kanın aşırı ener­jisinden oluşmuş ve deriyi kontrol eden akciğer yoluyla, aşırı vü­cut kılı olarak biriktirilecek şekilde yüzeye yönlendirilmiş gibi görünmektedir. Yüzdeki kıllar da bir erkekte sağlam bir cinsel gü­cün bir başka işaretidir.

Dolayısıyla, gür bir sakalı ya da bıyığı varsa, bu sağlam bir cinsel gücü gösterir.

Erkekler konusunda, Nei Ching’e (San İmparatorun Klasiği’ne) baktığımızda, şunu görüyoruz: “Her iki yanaktaki sakal bol ve uzunsa, ayağın üst parlak yang meridyenindeki [mide meridye­ni] enerji ve kan güçlü ve boldur. Ayak meridyeninin parlak yan­gının alt bölgesinde kan ve enerji bolsa kasık kılları ve göğüsteki kıllar uzun ve gür olacaktır.

sac-modeli2

Çinliler göğsündeki kılları gür olan bir erkeğin güçlü bir cin­sel kapasiteye sahip olduğuna, vücudundaki kılları çok olan bir kadının da güçlü bir cinsel kapasiteye sahip olduğuna inanırlar. Erkeğin kılları yang tipinde, sağlam ve güçlü, kadının kılları yin tipinde, yumuşak ve düz olacaktır.

Vücuttaki kılların sayısı kabaca bir tahminle aşağı yukarı beş milyon kadardır. İlk bakışta, kıllarımızın çoğunun başımızda, koltukaltlarında ve kasık bölgesinde olduğu söylenebilir. Bununla birlikte, ince tüyler daha açıktaki bölgelere benzer bir yoğunlukta bütün vücudu kaplar.

Tüylerin çoğu kısa ve incedir, bu yüzden dikkatimizden kaçarlar, ama hemen hemen her yerimizde bulu­nurlar. Vücudun dışındaki milyonlarca kıla ek olarak, vücudun içinde de milyonlarca tüy bulunur; Örneğin, kulaklarda, ter bezlerinde ve sindirim sisteminin astarında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ