Sağlıklı Beslenin

“Faydalı” ve “zararlı” gıdalar vardır. Ama, bunlar ancak uzun vadede düzenli olarak tüketilirlerse faydalı veya zararlı olabi­lirler. Bu bir denge meselesidir, ancak aslında bundan çok daha karmaşıktır. Bazı yiyecekler, ölçülü tüketildiklerinde sağlığa faydalı, ancak aşırı tüketildikle­rinde zararlı olabilirler. Buna en iyi örnek, sağlığa faydalı demir, ama aynı zamanda da oldukça yüksek oranda doymuş yağ içeren kırmızı ettir. Dolayısıyla, ölçülü tüketilmesi gerekir.

Hemen herkes, bazen sağlıklı olmayan yiyecekler tüketir ve bunda yanlış bir şey yoktur. Bu yiyecekler, anında etkisini gösteren bir zehir gibi görülmemelidir; bir ısırık alıp hemen hastalanacaksınız diye bir şey söz konusu değildir. Bırakın da, hiç büyük bir dilim çikolatalı pasta yememiş biri, ilk taşı atsın.

sa2

Burada, göz önünde bulundurulması gereken nokta, aylar ve yıllar boyunca düzenli olarak tükettiğiniz yiyecek­lerin sağlığınızı etkileyebileceği gerçeğidir. Lif ve faydalı vitamin ve mineral içeren sebzeler, tahıllı yiyecekler ve meyveler gibi sağlıklı yiyecekler açısından zengin bir beslenme biçiminin, sağlığınıza faydalı olduğu bir gerçektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ