ŞALGAM TOHUMU

(Semen Rapae)

Brassica rapa L. subsp. rapa (Cruciferae) türünün olgun tohumlandır. Bu tür 100-150 cm yükseklikte, alt yaprakları parlak yeşil renkli ve ipek gibi tüylü ve çiçekleri san renkli bir bitkidir. Yumrusu ve tohumları için yetiştirilir.

Şalgam tohumu, Turp tohumu gibi, idrar yollan hastalıklarında idrar arttırıcı olarak kullanılır. Cermen kanaryalarım beslemekte kullanılan başlıca

yemdir.

Aşağıdaki türler, tohumlarının sabit yağ taşıması bakımında, önemlidir (3).

B. rapa L. subsp. oleifera DC. (Yağ şalgamı): Kökünün yumru biçiminde olmaması ve tohumlarının kırmızımtırak esmer renkli olması ile Adi şal-gam’dan kolaylıkla ayrılır. Tohumlarından yağ elde etmefcüçirı bilhassa Avrupa ülkelerinde ekilmektedir.

Tohumlan sabit yağ (ortalama %33) taşımaktadır.

B. napus L. subsp. oleifera DC. (Kolza, Rapist-ra, Rapiska); 150 cm kadar yükselebilen, sarı çiçekli, bir yıllık otsu bir bitkidir.’ Memleketimizde bilhassa Trakya ve Bursa bölgesinde, tohumlarından yağ elde etmek için ekilmektedir (4).

Tohumlar sabit yağ (ortalama % 40) taşımaktadır. Bu yağ (Oleum Napi) yumuşatıcı ve müshil etkilere sahiptir. Erüsik asit yüzdesi düşük olan yağlar ise gıda olarak kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ