Sekonder sifiliz ayırıcı tanı

Sekonder sifiliz ayırıcı tanısı pek çok hastalığı içerir. Pityriasis rosea, cilt kat yerlerindeki üzeri deskuame madalyon lezyonları, psoriasis, tırnaklarda çukurlaşma, saçlı deri, dirsek, kalçalarda, bazen peniste tipik deskuame lezyonları ve lichen planus tipik papular lezyonları ile ikincil sifilizden ayrılabilir. Kızamıkta görülen morbiliform rash, ateş, gözlerde sulanma, kızamıklı hasta ile temas öyküsü, kızamıkçıkta görülen tipik rash, ateş, adenitis, yine kızamıkçıklı hasta ile temas öyküsü klinik olarak sifilizden ayırt etmede yardımcıdır.

İkincil sifilizde görülen generalize lenfadenopati, tüberküloz ve Hodgkin hastalığından ayırt edilmelidir. İnfeksiyöz mononükleozis hastalığı, boğaz ağrısı, generalize lenfadenopati, hepatit ve generalize rash gibi klinik bulguları ile sifiliz ile çok karışır. Bu hastalıkta sifiliz için lipid antijenleri ile yapılan serolojik testler de yalancı pozitif çıkabilir. Ancak periferik yaymada atipik lenfositlerin görülmesi ve pozitif PaulBunnel testi ile infeksiyöz mononükleozis hastalığını ikincil sifîlizden ayırmak mümkündür.

Özellikle ağızda görülen mukoz plaklar oral moniliasiz, lichen planus ile, alopesi lokalize veya generalize alopesi areata ile iritis gonore seyri sırasında görülen iritis ya da Reiter sendromu ile karışabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ