Sekonder tüberküloz

Bu zayıf immün cevaplı konakçılarda sessiz ama canlı mikobakterilerin reaktivasyonu veya başka organizmaların reinhalasyonuyla olan reinfeksiyon sonucu oluşur.
Kazeöz granülomlar tipik olarak akciğerin apikal segmentlerinde oluşurlar, lenf nodu lezyonları oluş­turmadan direkt ve lokal olarak yayılırlar. Başlatıcı apikal lezyon sıklıkla “Assmann” fokusu olarak adlan­dırılır ve histolojik olarak Ghon fokusuna benzer.
Sekonder tüberküloz aşağıda gösterildiği gibi ya resolüsyona uğrar ya da yayılır.Ftezolüsyon
Fibrosis ve kalsifikasyonla spontan iyileşme olur, ancak canlı organizmalar asemptomatik olarak geride kalır.

immün cevabı zayıf yetişkinlerde sekonder tüberküloz direkt ekstansiyon ve devam eden kazeifikasyonla lokal olarak ilerler. Mikobakteriien daha da yayılımı çeşitli tiplerde progresif tüberküloza neden olur:• Apikal kaviteli fibrocaseöz tüberküloz: infeksiyonun direkt ekstansiyonu ve devam eden kazeifikasyon ince hücresel bir duvar tarafından çevrili büyük kazeöz bir kitlenin oluşumuna neden olur. Kazeöz materyal ekspektore edilirse, bir kavite oluşur. Lez­yon bu evrede iyileşebilir veya daha da yayılarak bronkuslara, kan damarlarına veya direkt olarak plevraya ilerleyebilir.
• Tüberküloz pnömonisi
• Miiier tüberküloz
Komplikasyonlar genel olarak iyileşme sürecindeki yaygın fibrozisin sonucudur:
• pulmoner fibrosis: akciğer lezyonları tipik olarak fibrosisle iyileşir, fibrosis yaygın olup lokalize bal peteği görünümüne sebep olabilir. Bu relaps eden ve progresif tedavisiz hastalıkta sıktır.
• pievral alanın obliterasyonuyla giden plevrai fibro­sis
• bronşektazi: bronş duvarlarındaki skarlaşma distal pulmoner kollaps, sekonder infeksiyon veya bronşektaziye neden olabilir.
Tedavi rifampisin, izoniazid ve etambutolle uzun dönemli 3’lü terapiyi içerir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ