sellülit Klinik Bulgular

Lezyonların meydana geldiği alanda genellikle daha önceden staz ülseri açık yara gibi bir giriş noktası vardır. Bu alanda 1-2 günde eritem ve duyarlılıkla birlikte, ateş, titreme, baş ağrısı gibi sistemik belirtiler hızla gelişir. Lezyon çok ağrılıdır. Çok hızlı yayılır. Kenarları deriden kabarık değildir. Sınırları kesin ayrılamaz. Bazen lenfanjit, bölgesel lenfadenopati gelişebilir. Lezyonların bir kısmının üzerinde zamanla veziküller gelişebilir, lokal abseler olabilir.

Streptokoksik sellülit vücudun değişik yerlerinde olabilir. Bir özel formu özellikle genç erişkinlerde saçlı deride görülen şeklidir. Hidradenitis supurativa vakaları ile sıklıkla bir arada meydana gelen bu tür sellülit multipl abselerle karakterizedir.

Streptokokkal sellülit operasyondan 24 saat sonra inzisyon yerinde meydana gelebilir. Erken tedavi verilmediğinde, hipotansiyon ve ateşle fulminan bir seyir gösterir. Genellikle bakteremi ile birliktedir.

Koroner bypass ameliyatı için safenöz venin alındığı bölgede gene operasyondan 24 saat sonra sellülit gelişebilir. Bazı hastalarda yüksek ateş, çarpıntı, kırıklık ile seyreden gürültülü bir tabloya neden olur. İnsizyon boyunca kızarıklık ve sertlik vardır. Tromboflebit veya lenfanjit ile karışır.

Sellülit lenfatiklere yayılma, bakteremi yapma eğilimindedir. Özellikle yaşlı hastalarda, erken uygun tedavi verilmezse ciddi sonuçlara yol açabilir. Kronik lenfödem olan hastalarda özellikle hızlı ve yaygın seyreder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ