Sepsis ve septik şok

Sepsis, infeksiyon ve inflamasyona olan sistemik bir yanıttır. Genellikle ateş ya da hipotermi, taşikardi, takipne ve mental bozukluklar ile karakterize toksik bir klinik tablodur.

Sepsis tüm dünyada önemli bir sorun olmayı sürdürmektedir. Agressif cerrahi tedavi, özgül antibiyotik ve diğer farmakolojik ajanlara karşın halen %30-90 arasında mortalite oranlan bildirilmektedir. Şok, sepsisteki hastaların %40’ında gelişir. Septik şoka giren hastaların çoğu yetersiz organ perfüzyonuna ikincil multiorgan yetmezliği ile ölürler. Bundan en sık etkilenen ve işlevleri bozulan organlar kalp, böbrek, akciğer ve karaciğerdir

En sık etkenler grampozitif ve gram negatif bakterilerdir. Ancak virüsler, parazitler, funguslar ve riketsiyalar gibi infeksiyona neden olabilecek diğer bütün ajanlar da sepsise ve septik şoka yol açabilirler. Grampozitif bakteri infeksiyonlarının önemli bir kısmının etkin antibiyotik tedavisi nedeniyle şimdi gram-negatif infeksiyonlar ön sırayı almıştır. Gramnegatif sepsisteki bu artış;

(1) antibiyotiklerin gereksiz kullanımı ve virulan, dirençli organizmaların gelişmesi,

(2) hastanelerde infeksiyonu olan hasta yoğunluğunun artması,

(3) yaşlı ve yüksek riskli hastalarda büyük ameliyatların daha sık yapılması,

(4) ciddi travma hastalarının artması ve

(5) kortikosteroid, immunosupressif ve antikanser ilaçların kullanımı gibi faktörlere bağlanmıştır.

Gram-pozitif infeksiyonlardan massif sıvı kaybına yol açan infeksiyonlar (nekrotizan fasiitis), bakteriyemisiz potent ekzotoksin ile olan infeksiyonlar (clostridium infeksiyonlan) ya da daha sık olarak stafilokok, streptokok ve pnömokokların yol açtığı fulminan infeksiyonlar septik şok nedeni olabilirler.

Gram-negatif sepsisin ise en sık nedenleri sırasıyla genitoüriner sistem infeksiyonları, solunum yolları infeksiyonları ve intraabdominal infeksiyonlardır. Diğer sık nedenler deri ve yara infeksiyonları, santral sinir sistemi infeksiyonları ve intravenöz kateter infeksiyonlarıdır. Etken olan en sık mikroorganizmalar gastrointestinal sistemde bulunan bakterilerdir. Bunların başında E.coli gelir. Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa, proteus ve enterobakterler en sık karşılaşılan erobik bakterilerdir. Bacteroides bakteremsi daha çok intraabdominal ve jinekolojik infeksiyonlar ya da doku nekrozu ve iskemi ile komplike olan hastalarda görülür. Çoğu kez tek bakteri etken iken özellikle intraabdominal infeksiyonlarda sepsis polimikrobial olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ