Sero-Negatif Romatoid Artritler ve Tedavi Yöntemleri

SERO-NEGATİF ROMATOİD ARTRİTLER

Eklem belirtileri bakımından romatoid artrite benzeyen, fakat klinik semptomatoloji ve laboratuar bulguları yönünden farklı olan eklem hastalıkları “sero-negatif ramotoid artritler” adı altında toplanmaktadır. Rheuma faktör bunlarda negatiftir. Deri altı nodülleri göstermezler. Bu gruba giren hastalıklar şunlardır: Jüvenil romatoid artrit, Reiter hastalığı, Psoriaz artriti, Behçet sendromu, Crohn hastalığı artriti, kolitis ülseroza artriti, Sjögren sendromu, ankilozan spondilit. Bunları kısaca gözden geçirelim:

JÜVENİL ROMATOİD ARTRİT

16 yaşından küçüklerde görülen ve sinovitisle seyreden kronik iltihabı bir hastalıktır. Oligoartiküler, poliartiküler, sistemik olmak üzere üç değişik tipe ayrılır. Bir eklemde başlayıp zamanla birçok eklemi tutabilir. Vak’aların % 75 i iyileşir. Sistemik tipine Stili hastalığı da denmektedir. Stili hastalığı kızlarda deri döküntüleri ve ateşle başlar; dalak büyüklüğü tanı koydurur. Karaciğer ve lenf bezi büyümesi de olabilir.

Laboratuar bulguları: Sedimantasyon hızlıdır. CRP pozitiftir, fakat Rheuma faktör negatiftir. ASO hafif yüksek çıkabilir.

Tedavi

Non-steroid antiemflamatuar ilâçlar kullanılır. Cevap alınamayan vak’alara kortikosteroidler verilir.

Dozaj: Çocukların vücut ağırlıkları göz önünde tutularak doz ayarlaması yapılmalıdır.

REİTER HASTALIĞI

Artrit, üretrit ve konjonktivit şeklindeki triad karakteristiktir. Erkeklerde daha ktır. Dizanteriyi andıran bir diyare ile başlar, onu hafif ateş ve üretrit izler. Birkaç afta sonra da artrit ve konjonktivit ortaya çıkar. En ziyade diz, ayak bileği ve sakroilak eklemler tutulur. Eklem tutulmaları genellikle asimetriktir ve oligoartikülerdir. azan bunlara tendinitler (Asil tendiniti) ve tendovaginitler eklenir. Nadir bazı vak’alarda plörit, perikardit, splenomegali de bulunabilir. HLA-B27 pozitiftir. Sedimantason çok hızlıdır. Prognozu iyidir. 2-6 ayda şifa bulabilir. Bazan da nükslerle yıllarca sürer.

Tedavi

İndometasin (İndocid-R, Endol, Endocetin, Romacid, Calmocin): Günde 3 efa birer adet yemek üzerine verilir. Çoğu vak’ada etkili olur.
Kortikosteroidler (Kenacort tablet, Deltacortril, Codelton, Ultralan oral, Dekort v.s.): İndometasin’in etkisiz kaldığı vak’alarda kullanılır.

Dozaj: Romaid artrit bahsinde bildirildiği gibidir.

BEHÇET SENDROMU

Eklem ağrıları, aft ve mukoza ülserasyonları (ağızda, barsaklarda ve genital oranlarda) ile seyreden bir hastalıktır. Eritema nodozum, uveitis, iritis ve retina damarlarında vaskülit, ekstremitelerde tromboflebitler de meydana getirir. Uzun sürer, inatçı bir seyir gösterir. Göz komplikasyonu (amoroz) nedeniyle prognoz ciddîdir. Etiyolojisi henüz aydınlatılamamıştır.

yyyyyy

Tedavi

Kortikosteroidler: Aralıklı olarak uzun süre kullanılabilir.

İmmünosüpressifler: Denenmektedir.

Kolşisin (Colchicum Dispert): Denenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ