SEROLOJIK İNCELEMELER

SalmoneUa infeksiyonlannda O antijeni litresinin ölçülmesinin (Widal test) tanısal değeri tartışmalıdır. Salmonella gastroenteritinde serolojik konversion olmadan spontan olarak iyileşme görülür. Bu nedenle bu test en sık typhoid fever ve septisemik salmonella infeksiyonlannda faydalıdır. Ancak hastaların %50’sinde infeksiyonun birinci haftasından sonra antiO agglutinin titresi pozitif iken %90-95’inde dördüncü haftada artmış agglutinin titresi görülür. NonS.typhi Grup D salmonellae ve diğer grup salmo-nellalar ile enterobakteriler ile cross reaksiyon görülebilir. Salmonella H antijenine karşı antikor titresi sıklıkla aşılamayı takiben yükselirse de O antijenine karşı da antikor titresinde yükselme görülebilir. Bu nedenle yüksek anti H agglutinin titresine karşılık O antijenine karşı düşük titrede antikor bulunması aşılanma veya geçirilmiş infeksiyonu düşündürmelidir. Buna karşılık yüksek titrede anti O agglutinini ve düşük titrede anti H agglutinini görülmesi aktif infeksiyonu gösterirse de, aşılanmamış bir hastada en az iki kez bakılan serum örneğinde O antijenine karşı antikor titresinin 4 kat veya daha fazla artmış olduğunun görülmesi tanı açısından daha değerlidir.

Vi antijenine karşı antikor titresinin müsbet bulunması taşıyıcılığı gösterir.

Akut typhoid fever’m serolojik tanısında, (CIE) counter immün electrophoresis (CIE) ve enzyme linked immünosorbent assay (ELISA) yöntemi de kullanılabilir.

Stafılokoksik besin zehirlenmelerinde besin maddelerinde jel diffüzyon, radioimmünassay (RIA) veya ELISA yöntemi ile entero-toksin görülebilir.

Clostridium perfringens besin zehirlenmelerinde serumda CIE veya reverse pasif hemaggluünasyon yöntemi ile antitoksin titresinin 4 kat veya daha fazla artmış bulunması tanı koydurucu-dur.

Enterotoksijenik E.Coli infeksiyonunda ELISA yöntemi ile en-terotoksin gösterilebilir.

Rotavirus infeksiyonunun serolojik tanısında:

İmmunoelektronmikroskopi, kompleman fiksasyon, irnmünoIloresan, immün adherans hemagglutinasyon assay, ELİSA hemagglutinasyon inhibisyon, “revers pasif hemaglutinasyon inhi-bisyonu” gibi daha birçok teknik kullanılmakta ise de bunlar içerisinde ELISA yöntemi hızlı sonuç vermesi ve duyarlı olması nedeniyle daha sık kullanılmaktadır. Ucuz oluşu ve asemptomatik taşıyıcıları ayırt etmesi nedeniyle viral RNA elektroforez yöntemi de sık kullanılan bir yöntemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ