Shiitake (Lentinus edodes)

Kullanılan Kısım:Mantar.
Toplama:Mantarlar elma gibi bir meyvedir. Belirdiklerinde, kurumaya başlamadan önce, toplanma zamanıdır. Onlar bulunmak yerine daha çok satın alınırlar ve Çin’de yüzlerce yıldır hazır bir ilaç olarak kullanılır.

Etkileri: Bağışıklık uyarıcısı, virüs öldürücü, tümör önleyici.
Etkiledikleri: Viral beyin iltihapları.

Hazırlama ve Dozaj

Shiitake mantarları genellikle kapsül halinde veya besin olarak kullanılır.
Kapsül: Kapsüller genellikle ticari olarak üretilirler. Üreticinin talimatlarına uyun. Bununla beraber, eğer kendi kapsüllerinizi hazırlarsanız, koruyucu olarak günde 2 defa 2 adet çift katlı kapsül alın. Akut durumlarda, günde 25 adete kadar alın.
Besin:Gerektiği kadar çok ve sık yiyin.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar
Hiç.

Shiitake’nin Alternatifleri
Reishi, maitake, cordyceps.

Shiitake Mantarlarını Bulmak

Shiitake yüksek miktarlarda oldukça ucuza temin edilebilir. Mantarlar bütün halde kurutulmuş olarak satın alınabilirler ve gıda olarak veya öğütülmüş halde kapsül olarak veya toz halinde kullanılmak için ıslatılıp yeniden kullanılabilirler. Diğer iki güçlü Asya mantarlarının, maitake ve reishi, temini çok daha zordur.

Maitake;yenilebilirdir ve ormanın tavuğu diye adlandırıldığı Birleşik Devletlerde yabani olarak bulunabilir. Maitake ilave olarak tüp deneylerinde HIV’e karşı etkin olma özelliğine de sahiptir. Reishi; yenebilir değildir, odunsu sert bir mantardır. Ne yazık ki, bu iki alternatifin ticari arzı sınırlıdır ve genellikle mantık dışı fiyatlar istenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ