Sibirya Ginsengi (Eutherococcus Sentkosus)

Aile: Araliaceae.
Kullanılan Kısım:Kök.
Toplama:Bitki Kuzeydoğu Asya’ya özgüdür ama şimdi ticari olarak Birleşik Devletlerin birkaç yerinde yetiştirilmekedir. Genellikle ticari olarak satılır, endüstriyel standartlara göre hazır kesilmiş ve elenmiştir.

Etkileri:Uyum sağlatır, gerginlik giderici, bağışıklık toniği, bağışıklık güçlendirici (fagositoz), bağışıklığa yardımcı (B lenfositleri), pek çok hastalık yapıcı etkene karşı genel direnci arttırıcı, monoamin oksidaz engelleyicisi.

Etkiledikleri:Ben Sibirya ginsenginin herhangi bir etkinliğini tespit edemedim; bununla beraber, onun insanlarda pek çok hastalık yapıcı etkene karşı genel bağışıklığı arttırdığı gösterilmiştir.

ginseng

Sibirya Ginsengi Hakkında

Bu bitki, Çin’de binlerce yıldır kullanılıyor olmasına rağmen, yirminci yüz yılın sonunda Rusların üzerinde yaptıkları yoğun çalışmalar sonucunda dikkat çekmiştir. Pek çok klinik çalışma dikkat çekici bağışıklık arttırıcı etkisini ortaya çıkarmıştır. Bu bağışıklık sağlayıcı hücrelerde, özellikle T lenfositlerinde (yardımcı/uyarıcı, hücre öldürücü ve olgun öldürücü hücreler) önemli bir artışı içerir. Bitki deneyleri devamlı olarak insanların olumsuz şartlara direncini arttırdığını, zihni uyanıklığı arttırdığını ve performansı iyileştirdiğini göstermiştir. Bitkiyi düzenli olarak alanların, almayanlardan daha az hastalandıkları bildirilmektedir.

Genelde Sibirya Ginsengi tamamen zehirsizdir ve Ruslar 20 yıldır sıra dışı dozlarda kullananlardan bile hiçbir yan etki meydana gelmediğini bildirmektedirler. Diğer taraftan, Amerikan ve Asya ginsenginin her ikisinin de Nianımlannda pek çok kısıtlamalar vardır. Benim tecrübeme göre Sibrya ginsengi birikici sonuçlar üretmektedir.Ne kadar uzun kullanırsam o kadar iyi sonuçlar vermektedir. Başlangıçtan birkaç ay sonra bırakılmaktadır, ve en önemli sonuçlar 6 aylık bir kullanımdan sonra görülebilmektedir. Bu özellikle dermansız ve depresyonlu kişilerde doğrudur.

Sibirya ginsengi bağışıklığı baskılanmış, yorgun ve canlılık eksikliği olan ve çok sık hastalanan kimseler için özellikle kullanılmalıdır.Ekinakanın aksine, bir bağışıklık uyarıcısı değildir; daha çok bir bağışıklık geliştiricisidir ve bağışıklık sistemi işlevinin en üst seviyeye çıkarılmasına yardımcıdır. Bir monoamin oksidaz engelleyicisi olan sıklıkla bağışıklık sistemi yetmezliğinin eşlik ettiği bir durum olan depresyonda da faydalıdır.

Hazırlama ve Dozaj

Sibirya ginsengi tentür veya kapsül olarak kullanılır.
Çay:Günde 3 defaya kadar 90 ila 180 ml.
Tentür:Kuru bitki %60’lık alkol ile 1:5, günde 3 defaya kadar, 20 ila 60 damla.
Kapsül:Günde defa 2 çift katlı kapsül.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

Bazı kişilerde geçici olarak kan basıncını arttırır; kan basıncı birkaç hafta içinde normale inme eğilimindedir,çok yüksek tansiyonlu kişilerde, özellikle, eğer gınseng meyan yüksek tansiyona neden olucu bir bitki ile birlikte verilmişse, dikkatli olunmalıdır. Çok aşırı kullanım hallerinde:Tansiyon ve uykusuzluk.

Sibirya Ginsenginin Alternatifleri
Dunal, geven, shiitake; 40 üzeri erkeklere Asya veya Amerika ginsengi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ