Sideroblastik Anemiler ve Tedavi Yöntemi

SİDEROBLASTİK ANEMİLER

Sideroblastik anemi denince, kronik seyirli, konjenital veya akkiz kökenli bazı anemi formları anlaşılır; hematopoetik organlarda yeterince hattâ aşırı derecede demir depo edilmiş bulunduğu halde demir kullanılamaz ve eritropoez yeterince olmaz. Serum demiri yüksektir, periferik kanda özel boyama ile siderositler, kemik iliğinde ise sideroblastlar artmış bulunur.

Herediter sideroblastik anemiler çok nâdirdir, akkiz olanlar sıkça görülmektedir. Bunlarda porfirin halkasına demirin girememesi sonucu hem sentezi bozulmuştur. Bu bozukluğa kronik alkol, kurşun, İNH ekspozisyonunda; neoplazmalarda, kronik enfeksiyonlarda, endokrin hastalıklarında ve miyeldisplazilerde rastlamaktayız.

Klinik tablo: Karakteristik bir semptomu yoktur. Genel anemi yakınmaları olur.

Laboratuar bulguları: Çoğunlukla hiperkrom bir anemi vardır. Serum demiri artmıştır. Kemik iliğinde artmış eritropoezle karşılaşılır. Perifer kanında siderositler, kemik iliği preparatmda nüveli olduğu için sideroblast denen hücreler artmış bulunur. Bunların içindeki demir pigmentleri Berlin mavisiyle boyanarak görünür hale getirilir.

5555555555

Tedavi

Sideroakresti yaratan nedenler ortadan kaldırılmalıdır.

Kan transfüzyonları: Ağır vak’alarda gerekli olur.

Piridoksin (B6 vitamini) tedavisi: Bazı sideroakrestik anemilerde B6 vitamini eksikliği bulunur. Bu vak’alara 2-3 ay süreyle günde 200 mg piridoksin (Adervit, B6-Vigen, Di-B6, Nervit, Vi-Plex) verilirse anemi düzelir.

Folik asit tedavisi: Bazı vak’alarda folat eksikliği ortaya çıkar. Bunlara folik asit (Folbiol tablet) verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ