Sigaranın Sebep Olduğu Diğer Sağlık Riskleri

Sigara içenlerin ciltleri, hayatları boyunca ne kadar fazla güneş ışı­ğına maruz kalmış olurlarsa olsunlar, içmeyenlerinkine oranla daha erken ve daha ciddi bir biçimde kırışır. Sigara içenlerde, mide ül­seri riski de daha yüksektir. Yaşça daha büyük olan yetişkinlerde körlüğe sebebiyet veren iki baş­lıca etmen, katarakt ve maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı), sigara içenlerde daha sık görülür.

Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigara içenler genellikle, çok uzun süredir içici olduklarından, bıra­kınca elde edecekleri faydalar için çok geç kaldıklarını düşünürler. Ancak yanılıyorlar. Sigara ne kadar erken bırakılırsa o kadar çok fayda sağlanacağı doğrudur. Ancak, çoğu durumda, ne kadar uzun süre boyunca ve ne kadar çok sigara içmiş olursa olsun, kişinin sigarayı bırakması, hastalık riskini azaltır ve ortalama yaşam süresini uzatır.

Bu, 65 yaşın üzerindeki içiciler ve hali hazırda sigarayla ilintili bir rahatsızlığı olanlar için bile geçerli­dir. Örneğin, kalp krizi geçirdikten sonra sigarayı bırakanlar, ikinci bir kalp krizi geçirme ve kalp hastalı­ğından ölme ihtimallerini %25 ila %50 oranında azaltırlar.

Sigarayı bırakanlar, aynı za­manda ailelerini pasif içiciliğe maaız bırakmanın önüne geçmiş ve ebeveynleri içmiyorsa sigaraya başlama olasılığı daha az olan ço­cukları için iyi birer örnek olmuş olurlar. Sağlık için olumlu faydalar elde etmenin yanısıra, sigarayı bırakanlar, artık sigara almak zoaında olmadıkları için maddi anlamda kârlı çıkarlar ve genellikle başarılarıyla gurur duyarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ