Sigarayı Bırakmanın Önündeki Engeller

Sigara içenlerin çoğu, sigara iç­menin sağlıklarına zarar verdiğini bilirler ve çoğu da bırakmak ister. Çoğu, en az bir kez bırakmayı de­nemiş, ancak pek çoğu bıraktıktan sonra tekrar başlamıştır.

Sigarayı bırakmak, genellikle birkaç başarısız denemeden sonra gerçekleşir, çünkü genellikle ira­de gücü tek başına yeterli olmaz. Sigara içenlerin büyük çoğunluğu, fiziksel ve ruhsal olarak sigaraya bağımlıdır. Nikotini bırakmanın, tıpkı bağımlılık yaratan uyuşturucuları bırakmada olduğu gibi, ra­hatsızlık verici yoksunluk belirtileri baş gösterir.

Bir içici sigarayı bıraktığında, nikotin yoksunluğunun getirdiği şu sıkıntılarla karşı karşıya kalabi­lir: Sigara içmeye duyulan şiddetli arzu, asabiyet, kaygı, depresyon, konsantre olamama (dikkatini top­layamama), sabırsızlık, öfke, aşırı acıkma ve uyku bozuklukları. Bu sıkıntılar, sigarayı bıraktıktan 2-3 gün sonra zirve noktasına ulaşır ve bir veya daha fazla ay içerisinde gittikçe hafifler.

Sigara içmenin sebepleri ara­sında öfke kontrolü sağlama, can sıkıntısını veya gerginliği azaltma da olabilir. Bu sebeplerle sigara içenlerin, bıraktıklarında bu du­rumlarla baş edebilmek için baş­ka yöntemler bulmaları gerekir. Yemekten kalkma veya ilk sabah kahvesini içme gibi belli durum­lar, genellikle içicinin zihninde bir sigara yakmayla ilişkilendirilir. Sigarayı bırakmak için, içicinin bu bağlantıları zihninden atması gerekir.

Sigara içen insanların, ayrıca, depresyon belirtileri taşıma veya aşırı alkol tüketimi ya da uyuştu­rucu kullanımına bağlı sorunlar yaşama riskleri de daha yüksektir. Tespit ve tedavi edilmezlerse, bu tip sorunlar sigarayı bırakma çaba­larının önüne geçebilirler. Birçok doktor, sigarayı bırakma niyetinde olan içicilerin, aynı zamanda alko­lü de geçici olarak bırakmalarını tavsiye eder, çünkü içki içmek, insanları tekrar sigaraya başlamaya sevkedebilir.

Sigarayı bırakmayı güçleştiren diğer bir etmen de kilo almaktan korkmaktır. Sigarayı bırakanlar, genellikle ortalama 2,5 ila 5 kilo alırlar. Bu, kısmen, nikotin alımı durdurulduğunda, vücudun besin maddelerini sindirme (işleme) oranında meydana gelen bir dü­şüşe bağlıdır. Ayrıca, çoğu kişi, sigaradan boşalan yeri yiyeceklerle doldurmaya çalışır.

Sigarayı bırakmadan önce, bir egzersiz programına başlamak, kilo alımını en aza indirgeyecektir; tav­siye almak için doktorunuza başvu­runuz. Genelde, doktorlar, alınan kilonun sağlık üzerinde sigara kadar ciddi bir tehlike arz etmediği konusunda hemfikirdirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ