Sigarayı Bırakmaya Hazırlanmak

Sigarayı bırakabilirsiniz. Bugün, ABD’de, içiciden fazla eski-içici bulunmaktadır. Sigarayı bırakma yöntemlerinin hepsi, içicinin bir “bırakma günü” belirlemesini ve nikotin yoksunluğu belirtilerini en aza indirgeyecek bir biçimde o gün için hazırlanma­sını tavsiye eder.

Aşağıda, sigarayı bırakmak için bazı öneriler sıralıyoruz:

■ Sigarayı bırakmak için bir hedef gün belirleyin ve herkesi bundan haberdar edin. Arkadaşlar ve aile destek verme konusunda önemli birer kaynaktırlar.

■ Sigarayı bırakmadan önce, size kendinizi iyi, sağlıklı ve enerjik hissettiren birkaç aktivite belirleyin ve bıraktıktan sonraki birkaç hafta boyunca onlarla haşır neşir olacak şekilde bir plan yapın. Bu süre boyunca, dikkatinizi bu aktivitelere yönlendirmeniz ve kendinizi ödüllendirmeniz gerekecektir.

■ Bir egzersiz programına başlayın. Egzersiz yapanlar, yapmayanlara oranla daha başarılı olur. Bu, kilo alımının önüne geçmenize yardımcı olacak ve enerji düzeyinizi yükseltecektir.

■ Sağlıklı beslenin; atıştırmak için çiğ sebzeleri tercih edin ve her gün sekiz bardak su için.

■ Nikotin ihtiyacını tetikleyecek alkol, kahve ve diğer kafeinli içeceklerden uzak durun.

■ Sigara içme dürtüsü hissettiğinizde, birkaç kez yavaşça ve derin nefes alın ve ardından su için. İlk bir iki hafta boyunca bunu sık sık yapmanız gerekebilir.

■ Sigara içilen ortamlardan uzak durun.

■ Önceki başarılı bırakma çabalarını gözden geçirin ve başarılı olmanıza yardımcı olmuş faktörleri belir­leyin.

■ Bırakmak isteme sebeplerinizin (iyi bir sağlığa kavuşma, aile üyelerine fayda sağlama, daha
iyi hissetme) bir listesini yapın. Her gece yatağa girmeden önce bu sebeplerden birini 10 kez tekrar­layın.

■ Yoksunluk belirtilerinin geçici olduğunu ve sadece 1-2 hafta sürdüğünü aklınızda tutun.

■ Vücudunuz hâlâ nikotine bağımlı olduğu için ve yoksunluk belirtileri en güçlü biçimde hissedildiği için, ilk haftanın en zor süreç olduğunu bilin.

■ Sigaraya geri dönüşlerin çoğunun, bıraktıktan sonraki ilk 3 ay içerisinde gerçekleştiğini unutmayın. Bu süreçte, stresli bir olay veya sigara içen bir arkadaşla bir araya gelme gibi belli durumlara bağlı tetiklemeler olabilir.

■ Eski içicilerin çoğunun ancak birkaç denemeden sonra sigarayı bırakabildiklerini göz önünde bulun­durun. Bırakmaya çalışırken olur da sigara içerseniz, hemen tekrar bırakmaya karar verin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ