Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Olur?

Vücudunuz sigara içmeyi bıraktığınız anda size teşekkür eder; onarım işlemi anında başlar.

Günde yaklaşık 20 sigara içiyorsanız, vücudunuz iyileşme sürecini şöyle başlatır:

■ 2 saat sonra Nikotin sisteminizi terk etmeye başlar

■ 12 saat sonra Karbon monoksit sisteminizden tamamen temizlenmiş olur. Artık kanınız oksijeni daha verimli bir biçimde taşıyordur.

■ 1 hafta içerisinde Tat ve koku alma duyularınız keskinleşir. Nefesiniz, parmaklarınız ve dişleriniz daha temiz hale gelir. Kan dolaşımınız düzelir. Nikotin, en ağır yoksunluk belirtileri ile birlikte sisteminizden ayrılmış olur.

■ 1 ay içerisinde Silia adı verilen kamçılar (havayolunuz üzerinde bulunan tüye benzer yapılar), iyileşmeye başlar ve sisteminizden daha fazla mukus atılmasını sağlar. Başlangıçta balgamlı öksürük baş göstere­cektir ki bu akciğerlerinizi temizleyerek enfeksiyon riskini azaltacaktır. Kısa süre içerisinde daha az öksürmeye başladığınızı farkedeceksiniz. Sinüs tıkanıklığı, bitkinlik hissi ve nefes darlığı da aynı zamanda azala­caktır. ,

■ 1 sene sonra İnme veya kalp krizi geçirme riskiniz azalmış olacaktır ve ilk 2-4 yıl boyunca büyük ölçüde azalmaya devam edecektir. Akciğer kanseri riski de, daha yavaş bir biçimde de olsa, azalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ