SİNDİRİM SİSTEMİ

Dilde infeksiyon hastalıklarında pek çok semptom ve bulgular meydana gelebilir. Ateş nedeni ile infeksiyon hastalıkları seyri sırasında dil titrek ve üzeri paslıdır. Tifo hastalığında paslı olmasının ötesinde dil üzeri kurutlu, çatlak, kenarları şerit şeklinde kırmızıdır. Kızıl hastalığında dil kırmızı ve papiller belirgin haldedir. Buna “Ağaç Çileği Dili” denir. Uzun süren infeksiyonlarda ise dil papilleri atrofîk düz kirli beyaz bir görünüm alır. Buna da “Hunter Dili” denir.

Bakterileri toksinleri nedeni ile infeksiyon hastalıklarında midede, hiperkinezi, hipokinezi meydana gelebilir. Hemen her infeksiyon hastalığının başlangıcında bir gastritis hali gelişebilir. Bu nedenle bulantı, kusma görülebilir.

Gerek mikroorganizmanın barsak duvarını tnfiltre etmesi, gerekse yine toksinlerin barsak peristaltizmini arttırması ve su elektrolit sekresyon ve reabsorbsiyon mekanizmalarını etkilemesi nedeni ile pek çok enfeksiyon hastalığı seyri sırasında ishal meydana gelir. Gaita infeksiyon etkeninin belirlenmesinde yol gösterici olacak şekilde değişik görüntü ve miktarlarda olabilir. Örneğin shigella infeksiyonlarında kanlı mukuslu gaita olurken, kolerada pirinç suyu gibi ishal olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ