SİNİRLİOT YAPRAĞI

La. Folium Plantaginis, Al. Breitwegerichkraut, Fr. Feuille de plantain, İn. Plantain)

Bazı Plantago (Plantaginaceae) türlerinin taze veya kurutulmuş yaprağıdır. Bu türler 90 cm kadar

1 – İbn Al Bavlar: Tmire rie

yükselebilen, çok yıllık ve otsu bitkilerdir. Çiçekler küçük ve 4 parçalı, gövdenin ucunda başak durumlarda toplanmışlar. Yapraklar belirgin damarlı olup tabanda rozet şeklinde bulunurlar. ? –

Kullanılan başlıca türler şunlardır.

P. coronopus L. (Kargaayağı): Yapraklarının derin parçalı, dişli ve yatık tüylü olması ile tanınır. Türkiyede iki alttürü (subsp. coronopus ve subsp. commutata (Guss.) Pilger) bilinmektedir. Bilhassa Kuzey Anadoluda yetişir.

P. lanceolaîa L. (Daryapraklı sinirliot): Yapraklar dar uzun, mızrak biçiminde, tüylü ve çıplak. Çiçekler esmer renkli. Türkiye’de yaygın bir bitkidir.

P. majör L. (Büyük sinirliot): Yapraklar oval biçimli, kısa saplı, kenarları dişli veya dalgalı. Çiçek grimsi veya esmer kırmızımtırak renklidir.

Türkiyede iki alttürü (subsp. majör ve subsp. in-îermedia (Gilib.) Lange) bulunur. Her ikisi de Türkiyede yaygındır.

P. media L. (Beyaz sinirliot): Genel görünüş bakımından yukarıdaki türe benzer. Çiçeklerinin parlak gümüş renkli olması ile tanınır. Anadoluda dağlık bölgelerin kurak çayırlarında yetişmektedir.

Bileşim: Müsilaj, tanen, pektin ve organik asitler (sitrik asit) taşımaktadır.

Etki ve kullanılış: Dahilen kabız, göğüs yumuşatıcı, balgam ve idrar arttırıcı olarak etkilidir. Etkisi taşıdığı tanen ve müsilajdan ileri gelir. Haricen, bilhassa taze yaprak, yara iyi edici ve çıban açıcı olarak kullanılmaktadır.

Kullanılış şekli: İnfusyon veya dekoksiyon (% 5-10), günde 2-3 bardak içilir. Zararsız bir drogdur. Haricen taze yaprak, bir müddet sıcak su içinde bırakılarak yumuşatıldıktan sonra, yara veya çıbanın üzerine konmaktadır.

Diğer isimler: Ateş yaprağı, Bağa yaprağı (Sivas), Sinirli yaprak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ